Dlouhá válka

ze série Dlouhá Země

(hlasů: 1, průměr: 4)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevThe Long WarDlouhá válka
AutorTerry Pratchett, Stephen BaxterTerry Pratchett, Stephen Baxter
Autor obálky
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání20132014
VydavatelDoubledayNakladatelství Talpress
Počet stran472
ISBN978-0857520111978-80-7197-538-0

Anotace

Dlouhá Země je otevřená. Lidstvo se rozlilo bezpočtem světů spojených flotilami vzducholodí, které podporují průzkum, obchod i kulturu. Jenže zatímco si lidstvo pokouší přizpůsobit Dlouhou Zemi, Dlouhá Země si na oplátku přizpůsobuje lidstvo a začíná narůstat řada kritických situací. Více než milion Vkročení od Země se začíná vynořovat nová Amerika – mladý národ, který se odmítá zodpovídat prvozemské vládě. A trollové, ti úžasní humanoidé s kolektivním vědomím, jejichž zpěv kdysi naplňoval celou Dlouhou Zemi, teď najednou tváří v tvář neúprosnému postupu lidstva začínají umlkat a mizet. Jošua Valienté spolu s všudypřítomnou bytostí známou jako Lobsang jako první prozkoumal tyto mnohočetné světy. A je to právě Jošua, k němuž se Dlouhá Země obrátí o pomoc. Najednou se totiž vynoří velmi reálná hrozba války…

Série

Informace o sérii

Dlouhá Země

Terry Pratchett zde se Stephenem Baxterem staví celou knižní sérii na myšlence, co by se s lidstvem stalo, kdyby přišel na svět vynález cestování do paralerních světů, a jak by to vypadalo, kdyby tuto schopnost ovládal téměř každý a k jejímu použití by stačilo pár věcí, které koupíte za pár korun v jakékoliv prodejně.

Námět celé série je podle staré povídky Terryho Pratchetta Horní křížení, kterou si můžete přečíst v povídkové sbírce Mrknutí obrazovky.

Přestože je Terry Pratchett podepsaný pod celou pentalogií, jeho vliv je v knize cítit zejména v prvním díle. V pokračováních se jeho vliv postupně vytrácí. Humoru tu není tolik, jak jsme na Pratchettovo dílo zvyklí a při prohlubování tohoto tématu někdy až zamrazí. Poslední dva díly pak vyšly až po smrti Terryho Pratchetta.

Recenze

6/10
20 miliónů vkročení od Země

Příběh pokračuje o několik let později po výbuchu v Madisonu. Lidstvo pokračuje v osidlování Dlouhé Země a díky rozšíření technologie vzducholodí je její osidlování jednodušší, bezpečnější a rychlejší. Cesta, která pěšky trvala měsíce, najednou trvá jen několik dnů či týdnů.

Dlouhá válka trpí vadou mnoha pokračování. Hlavní myšlenka, v tomto případě tedy cestování po alternativních verzích planety Země a jejich kolonizaci, byla již dostatečně popsána v prvním díle. Nezbývá tedy, než tuto myšlenku dále rozvíjet, což je sice stále zajímavé, ale už ne tak originální.

Na Dlouhé Zemi se tedy prohlubují konflikty, zejména s ohledem na jednání s trolly, které většina lidstva považuje pouze za zvířata a podle toho se k nim tak i chová. Tedy se svou klasickou arogancí a omezeností nadřazeného druhu. Asi nebude překvapením, když čtenář zjistí, že trollové a elfové nejsou jedinými inteligentními druhy na Dlouhé Zemi.

Problémy pak také nastávají s osadami na Dlouhé Zemi, které se snaží vymanit z vlivu Prvozemě. Nelze si pak nevšimnout ironie a jasného pokrytectví, kdy akcím podobným historické události Bostonského pití čaje se na svém území snaží zabránit právě Spojené státy americké. Nečekejte však, že v téhle knize podle jejího názvu zažijete nějakou skutečnou otevřenou válku, bude se jednat spíše o menší rozmíšky.

Co se týče průzkumu Dlouhé Země, tak po výpravě Joshuy Velientého na Zemi s číslem 2 000 000 je zorganizována výprava na svět 20 000 000. Mezitím na Dlouhé Zemi vzniká kromě lidského konfliktu také konflikt mezidruhový.

Kniha pak končí podobným kataklyzmatem, jako byl výbuch bomby v Madisonu v první knize.

Petr Čáp
14.01.2025