Dlouhá Země

ze série Dlouhá Země

(hlasů: 2, průměr: 3.5)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevThe Long EarthDlouhá Země
AutorTerry Pratchett, Stephen BaxterTerry Pratchett, Stephen Baxter
Autor obálky
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání20122013
VydavatelDoubledayNakladatelství Talpress
Počet stran384
ISBN978-0-06-206775-3978-80-7197-475-8

Anotace

Obvykle, když neměl co na práci, naslouchal Tichu. Tady bylo Ticho velmi slabé. Téměř se ztrácelo ve zvucích obyčejného světa. Chápali vůbec lidé v téhle naleštěné budově, jak jsou hluční? Řev klimatizace a počítačových větráků, slyšitelné, ale nesrozumitelné mumlání mnoha hlasů… tohle byla kancelář TransZemského Institutu, což byla paže Černé Společnosti. Anonymní kanceláři, která byla samý sádrokarton a chrom, dominovalo obrovské logo firmy, šachový kůň. Tohle nebyl Jošuův svět. Nic z toho nebylo z jeho světa. Kdybychom šli skutečně ke kořenům věci, on vlastně ani žádný svět neměl, měl je všechny. Celou Dlouhou Zemi.

Série

Informace o sérii

Dlouhá Země

Terry Pratchett zde se Stephenem Baxterem staví celou knižní sérii na myšlence, co by se s lidstvem stalo, kdyby přišel na svět vynález cestování do paralerních světů, a jak by to vypadalo, kdyby tuto schopnost ovládal téměř každý a k jejímu použití by stačilo pár věcí, které koupíte za pár korun v jakékoliv prodejně.

Námět celé série je podle staré povídky Terryho Pratchetta Horní křížení, kterou si můžete přečíst v povídkové sbírce Mrknutí obrazovky.

Přestože je Terry Pratchett podepsaný pod celou pentalogií, jeho vliv je v knize cítit zejména v prvním díle. V pokračováních se jeho vliv postupně vytrácí. Humoru tu není tolik, jak jsme na Pratchettovo dílo zvyklí a při prohlubování tohoto tématu někdy až zamrazí. Poslední dva díly pak vyšly až po smrti Terryho Pratchetta.

Recenze

8/10
Navštivte alternativní verze naší planety

Pratchett vytáhl svou dlouho pohřbenou krátkou povídku Horní křížení (viz povídková sbírka Mrknutí obrazovky) a společně se Stephenem Baxterem z ní vytvořil pentalogii. Jedná se o oblíbené Pratchettovo téma „kalhot času“, tedy jak by mohly vypadat alternativní historie světa.

Už od začátku knihy je hlavní námět tohoto sci-fi světa prozrazen. Na internetu je zveřejněn návod na výrobu jednoduchého zařízení, které má lidem umožnit vkročovat do jiných alternativních Zemí, které se liší od původní Země. Původní Zemi se tak začne přezdívat Prvozemě. Hlavním rozdílem oproti Prvozemi je, že na těchto světech neexistuje žádná lidská civilizace. A čím dále se dostáváte od Prvozemě, tím odlišnější tyto alternativní Země jsou.

Lidstvo tak díky tomuto vynálezu začíná kolonizovat nové světy, což nese spoustu úskalí pro lidskou společnost, protože cestování přes světy má mnoho omezení. Odchodem části lidstva z Prvozemě pak také dochází k mnoha potížím na samotné původní Zemi, neboť s lidmi odchází i kapitál a politická kontrola vlád nad takovými lidmi. Proto se mnoho zemí snaží tomuto exodu bránit. Vlády Prvozemě však tuto odyseu nedokáží dostatečně kontrolovat, a to právě díky tomu, že „vkročovač“, zařízení umožňující cestovat po Dlouhé Zemi, není nijak složité vyrobit a návod na jeho výrobu byl díky internetu rozšířen do všech koutů světa.

První kniha z této série pojednává o těchto problémech, ať už se jedná o kolonizování nových světů podobající se kolonizaci Ameriky Evropany, nebo o problémech vznikajících na Prvozemi díky odlivu podstatné populace světa.

Vliv Terryho Pratchetta je zde dost patrný, a to nejen původním nápadem, ale také humorem, přestože ho zde není tolik, jak může být čtenář Zeměploch zvyklý. Dlouhá Země má humorem blíže spíše k Národu či k Filutovi. Nejvíc je pak vidět Pratchettův styl na jedné z hlavních postav příběhu – na postavě Lobsanga, který je sice postavou vážně míněnou, nejedná se o prvoplánovou komickou postavu, ale která v sobě ukrývá humor v pratchettovském duchu. A Pratchettův vliv je zde cítit na mnoha dalších místech. Třeba na tom, že zde pojmenuje dva nepozemské druhy jako trolly a elfy, kdy ti první jsou mírumilovní a ti druzí agresivní.

Nejméně první dva díly Dlouhé Země stojí za to si přečíst. Jednotlivé díly série pak mají dostatečně uzavřené konce, takže se kdykoliv můžete rozhodnout, že v sérii už nebudete pokračovat a nebudete tak mít špatný pocit z neuzavřených konců série.

Petr Čáp
19.08.2022