Dlouhý vesmír

ze série Dlouhá Země

(hlasů: 0, průměr: 0)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevThe Long CosmosDlouhý vesmír
AutorTerry Pratchett, Stephen BaxterTerry Pratchett, Stephen Baxter
Autor obálky
PřekladatelEliška Pospíšilová
Rok vydání20162022
VydavatelHarperTalpress
Počet stran352392
ISBN0062297376978-80-7197-815-2

Anotace

2070–71. Téměř šest dekád po dni Nazemvkročení pokračuje na Dlouhé Zemi postlidská společnost Příštích ve svém vývoji. Jošua Valienté, kterému táhne na sedmdesát, chce podniknout poslední osamělou cestu do Horních křížení. Jeho dobrodružství se ovšem obrátí v naprostou katastrofu. Ocitne se sám tváří v tvář smrti a jeho jedinou naději představuje tlupa trollů. Zatímco je Jošua konfrontován se svou smrtelností, Dlouhá Země obdrží zprávu z hvězd. Signál je zachycen radioastronomy, ale dalšími způsoby se dostane i k trollům a plavoličům. Dopad zprávy pocítí všichni obyvatelé Dlouhé Země. Zpráva je jednoduchá, ale její dopady obrovské: PŘIPOJTE SE!

Superchytrá Next si uvědomuje, že toto poselství obsahuje pokyny, jak vyvinout enormní umělou inteligenci, ale k jejímu vybudování musí získat pomoc průmyslu celého lidského světa. Kousek po kousku, bajt po bajtu, sestavuje počítač o velikosti kontinentu, zařízení, které pozmění postavení Dlouhé Země ve vesmíru a odhalí konečný životní cíl těch, kteří toto poselství vyslali. Vliv to bude mít na všechny – na lidstvo i na jiné druhy, na mladé i staré, na všechna společenství i jednotlivce, kteří obývají Dlouhé Země.

Série

Informace o sérii

Dlouhá Země

Terry Pratchett zde se Stephenem Baxterem staví celou knižní sérii na myšlence, co by se s lidstvem stalo, kdyby přišel na svět vynález cestování do paralerních světů, a jak by to vypadalo, kdyby tuto schopnost ovládal téměř každý a k jejímu použití by stačilo pár věcí, které koupíte za pár korun v jakékoliv prodejně.

Námět celé série je podle staré povídky Terryho Pratchetta Horní křížení, kterou si můžete přečíst v povídkové sbírce Mrknutí obrazovky.

Přestože je Terry Pratchett podepsaný pod celou pentalogií, jeho vliv je v knize cítit zejména v prvním díle. V pokračováních se jeho vliv postupně vytrácí. Humoru tu není tolik, jak jsme na Pratchettovo dílo zvyklí a při prohlubování tohoto tématu někdy až zamrazí. Poslední dva díly pak vyšly až po smrti Terryho Pratchetta.