kniha ze série Dlouhá Země

The Long Cosmos

(hlasů: 0, průměr: 0)

Hodnocení členů KTP
Anglicky
NázevThe Long Cosmos
AutorTerry Pratchett, Stephen Baxter
Autor obálky
Rok vydání2016
VydavatelHarper
Počet stran352
ISBN0062297376

Anotace

2070-71. Je téměř šest desetiletí po prvním Vkročení a na Dlouhé Zemi se nová další posthumánní společnost neustále vyvíjí. Pro Jošuu Valienteho, který je nyní šedesátník, je čas podniknout poslední sólovou cestu do High Meggers. Je to dobrodružství, které se změní v katastrofu. Sám, tváří v tvář smrti, je jeho jedinou nadějí záchrana od skupiny trollů.

Zatímco Jošua čelí své smrtelnosti, Dlouhá Země přijímá signál z hvězd. Signál, který je zachycen radioastronomy, ale také abstraktnějšími cestami – trolly a Great Traversers. Toto poselství je jednoduché, ale jeho důsledky jsou obrovské, říká: Přidejte se k nám.

Superchytrá Next si uvědomuje, že toto poselství obsahuje pokyny, jak vyvinout enormní umělou inteligenci, ale k jejímu vybudování musí získat pomoc průmyslu celého lidského světa. Kousek po kousku, bajt po bajtu, sestavuje počítač o velikosti kontinentu, zařízení, které pozmění postavení Dlouhé Země ve vesmíru a odhalí konečný životní cíl těch, kteří toto poselství vyslali. Vliv to bude mít na všechny – na lidstvo i na jiné druhy, na mladé i staré, na všechna společenství i jednotlivce, kteří obývají Dlouhé Země.

Série

Informace o sérii

Dlouhá Země

Terry Pratchett zde se Stephenem Baxterem staví celou knižní sérii na myšlence, co by se s lidstvem stalo, kdyby přišel na svět vynález cestování do paralerních světů, a jak by to vypadalo, kdyby tuto schopnost ovládal téměř každý a k jejímu použití by stačilo pár věcí, které koupíte za pár korun v jakékoliv prodejně.

Přestože je Terry Pratchett podepsaný pod celou pentalogií, jeho vliv je v knize cítit zejména v prvním díle a v dalších dílech se postupně vytrácí. Humoru tu není tolik, jak jsme na Pratchettovo dílo zvyklí a při prohlubování tohoto tématu někdy až zamrazí. Poslední dva díly pak vyšly až po jeho smrti.

U nás vyšel čtvrtý díl v červnu 2021, na překlad posledního dílu zatím čekáme.