Dlouhý Mars

ze série Dlouhá Země

(hlasů: 1, průměr: 3)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevThe Long MarsDlouhý Mars
AutorTerry Pratchett, Stephen BaxterTerry Pratchett, Stephen Baxter
Autor obálky
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání20142017
VydavatelDoubledayNakladatelství Talpress
Počet stran368
ISBN0857521748

Anotace

Rok 2040. Dlouhá Země se zmítá v chaosu. Drtivý výbuch Yellowstonu uštědřil civilizaci zničující ránu. Celé národy hledají možná bezpečná útočiště na myriádách Vkročných Zemí. Sally Linsayová, Jošua Valienté a Lobsang se plně zapojují do úmorné snahy o očištění Prvozemě po erupci. Jošua navíc čelí další krizi, ještě blíže domovu.

Série

Informace o sérii

Dlouhá Země

Terry Pratchett zde se Stephenem Baxterem staví celou knižní sérii na myšlence, co by se s lidstvem stalo, kdyby přišel na svět vynález cestování do paralerních světů, a jak by to vypadalo, kdyby tuto schopnost ovládal téměř každý a k jejímu použití by stačilo pár věcí, které koupíte za pár korun v jakékoliv prodejně.

Přestože je Terry Pratchett podepsaný pod celou pentalogií, jeho vliv je v knize cítit zejména v prvním díle a v dalších dílech se postupně vytrácí. Humoru tu není tolik, jak jsme na Pratchettovo dílo zvyklí a při prohlubování tohoto tématu někdy až zamrazí. Poslední dva díly pak vyšly až po jeho smrti.

U nás vyšel čtvrtý díl v červnu 2021, na překlad posledního dílu zatím čekáme.

Recenze

6/10
Příliš dlouhý Mars

Na rozdíl od předchozího dílu, název třetího dílu opravdu částečně popisuje, o čem tento díl bude. Přestože se pořádá další výprava po Dlouhé Zemi, tentokrát až na Dlouhou Zemi s číslem 250 000 000, ve stejnou dobu je provedena také výprava menších rozměrů na Mars a následný pokus provést vkročování na Dlouhém Marsu. Přestože to není zprvu zřejmé, výprava na Dlouhý Mars je provedena za konkrétním účelem.

O něco více zajímavou složkou je pak konflikt mezi lidstvem a nově objeveným inteligentním druhem. Nejedná se ale o moc originální nápad, podobná věc se objevila již v mnoha jiných sci-fi jako jsou např. X-meni.

Přestože se v druhém pokračování Dlouhé Země řeší nové situace jako je objevování Dlouhého Marsu a mezidruhové konflikty, téma jako takové se zdá být už dost vyčpělé a o moc dál se nápad na Dlouhou Zemi jako takový už moc daleko neposouvá. Bylo by lepší, kdyby tahle série skončila jako pouhá duologie.

Petr Čáp
16.12.2022