Asi každý, komu rodiče četli v dětství pohádky, si vzpomene na krátkou pohádku o Mášence a třech medvědech:
Mášenka se ztratila v lese. Když bloudila, tak narazila na domek, ve kterém však nikdo nebyl. Na stole byly tři talíře s polévkou. Nejprve pojedla z velké, pak z menší, ale nejvíc jí zachutnalo z nejmenší, kterou celou vyjedla. Při jídle si nejprve sedla ne velkou židli, pak na menší, a nakonec na tu nejmenší. Tu pak rozbila, když se na ní houpala. Podobně naložila i s postelemi, kdy jí vyhovovala ta nejmenší, a tak v ní nakonec usnula.
Pak se domů vrátili tři medvědi – velký táta medvěd, menší máma medvědice a nejmenší medvídě Mišutka. Nejprve zjistili, že jim někdo ujídal z polévky, pak že jim někdo seděl na místě a nakonec, že jim někdo ležel v posteli. Až Mišutka zjistil, že má ve své posteli vetřelce a začal křičet. To Mášenku vzbudilo, a když uviděla medvědy, utekla ven otevřeným oknem. A medvědi ji nedohonili.
Už méně posluchačů si vzpomene, kdo byl autorem této pohádky. Byl jím ruský spisovatel Lev Tolstoj. Možná vás však překvapí, že Tolstoj není jejím původním autorem.
Pohádka je totiž původem z Velké Británie, kdy ji poprvé sepsal anglický spisovatel a básník Robert Southey, který ji poprvé publikoval v roce 1837. Jedná se však o lidovou tvorbu. Původní pohádka je prakticky identická s verzí, jakou známe od Lva Tolstoje, který ji vydal až v roce 1875. Dívka se akorát nejmenovala Mášenka, ale Goldilocks. Anglicky mluvící země pak tuto pohádku znají pod názvem Goldilocks and the Three Bears.