Pravda

ze série Samostatné

(hlasů: 6, průměr: 5)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevThe TruthPravda
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání20002002
VydavatelDoubleday a division of Transworld Publishers Ltd.Nakladatelství Talpress
Počet stran479
ISBN80-7197-191-X

Anotace

“Zvláštní vydání! Zvláštní vydání! Přečtěte si! Pohyblivý tisk přichází do Ankh-Morporku! Cech rytců uvažuje o svém zrušení!” Tak začíná dvacátý pátý díl cyklu Úžasná Zeměplocha. Tentokrát vtrhla síla pokroku do největšího města Zeměplochy v podobě velkolepého objevu tisku. Skromný pisálek Mikuláš ze Slova se díky náhodě stává prvním editorem novin Ankh-morporská Kometa a snad není ani nutné dodávat, že nic nepůjde hladce. Ne každý je totiž nadšen tímto pokrokem a ti, kdo si mluvit nepřejí, rychle objevují umění “no comment!”. Velkou komplikací je i obvinění lorda Vetinariho z vraždy svého asistenta a následný pokus o útěk. Když se pak do záležitostí plete investigativní žurnalista (s “notebookem” v ruce), je nasnadě, že může být odkryto mnohem závažnější spiknutí… Kniha je opět plná břitkého humoru, myšlenky se prohlubují a kvalita zůstává.

Série

Informace o sérii

Samostatné

Mezi zeměplošskými romány je pouze pět knih, které nepatří do žádné konkrétní série a vždy se zde objeví hlavní postava, která nemá v jiném dalším zeměplošském románu významější roli.

Pyramidy sice začínají v Ankh-Morporku, kde sledujeme osudy Těpice, studenta cechu vrahů, ale když je zabit jeho otec faraon, je povolán zpátky do svého domova Mžilibaby, proslavené zejména stavbou pyramid. V jeho zemi však dojde k magické katastrofě a všechny ty stovky bohů, které v Mžilibabě uctívají, najednou ožijí a začnou mezi sebou soupeřit.

Pohyblivé obrázky se z větší části odehrávají ve Svatém lese (starodávně Holly Wood), kde se využívá nový vynález kinematografie. Ze známých postav se tu zejména objeví Kolík ASP a mluvící pes Gaspoda. Hlavní postavou je pak zkrachovalý studentský mág Viktor Grýnbaum, který touží stát se filmovým hercem, přestože o herectví vůbec nic neví a o filmu se doyvěděl teprve nedávno.

V románu Malí bohové se pak jednoduchý Bruta setká se svým bohem Omem. Om je však z nedostatku víry uvězněn v těle obyčejné želvy a jeho jediným pravověrným věřícím je právě Bruta. Om se tak s pomocí Bruty opět pokusí vydobít si víru svého lidu, který úpí pod tyranií Kvizice.

Pravda je pak o dalším průmyslovém odvětví, kdy se tentokrát jedná o vynález knihtisku. Hlavní postavou je Mikuláš ze Slova, který se rozhodne tisknout noviny. Má to o to těžší, že na rozdíl od svých konkurentů nechce tisknout výmysly a lži. Příběh se odehrává v Ankh-Morporku, takže se zde jako vedlejší postavy objevují ti, které můžete znát z jiných knih jako jsou členové městské hlídky, Patricij nebo Kolík ASP.

Podivný regiment se odehrává v Borogravii, v zemi, která vede další z mnoha nesmyslných válek, a o ne zcela normálním borogravském regimentu armády. Až na krátký štěk velitele Elánia a reportéra Mikuláše ze Slova se zde nevyskytují žádné známé postavy z jiných knih.

Recenze

10/10
Pravda (občas) zvítězí

V Überwaldu má dojít ke korunovaci nového trpasličího krále. Proto lord Vetinari vyšle do hlavního města této země ankh-morporského vyslance, kterým není nikdo jiný než velitel Samuel Elánius. Možná si řeknete, že to je chyba, protože Elánius nepatří mezi osoby s diplomatickou povahou. Na druhou stranu, země, kde se o moc přetahují trpaslíci s vlkodlaky a upíry možná potřebuje přesně ten druh diplomata, jakým Elánius je. Nebo spíš není.

Sledovat, jak Elánius boří zažité diplomatické chování v Ankh-Morporku bylo vždy velmi zábavné. Tím, že tento svůj um začne používat v cizí zemi, je tak občerstvující a stejně zábavné.

Také je zajímavé sledovat chování Elánia, když je mimo své domácí prostředí. Přestože zde má roli vyslance, nezapře v sobě vyšetřovatele, a tak se zaplete do komplotu kolem svržení nového Dolního krále.

Přestože je Elánius hlavní postavou příběhu, dost se tu také dozvíme o Überwaldu a jeho obyvatelích. Mezi mnoha humornými scénami a hláškami je pak ukryto i temné téma rasové nadřazenosti a zpátečnictví. To první zde představují vlkodlaci, kteří o všech ostatních přemýšlí jako o podlidech, kteří nemají žádná práva, a se kterými si mohou beztrestně dělat, co se jim zlíbí. Jejich vůdcem je vlkodlak Wolfgang, kdy erb jeho rodiny s vlkem držícím v tlamě blesky, je nepochybným odkazem na fašistické jednotky SS. Zpátečnictví pak představují trpaslíci, kteří kvůli staletým tradicím nejsou ochotní jít s dobou a cokoliv nového považují za zločin. Obranou proti těmto nebezpečným novotám si pak odůvodňují své vlastní zločiny.

Trpaslice Pleskot, která se do Überwaldu vydala společně s Elániem, to má v této zemi složité hlavně proto, že neskrývá před ostatními trpaslíky, že je ženou. Navážka se pak potýká s problémem, že jako troll je přirozeným nepřítelem überwaldských trpaslíků. Oba jsou ale už z policejní praxe dostatečně otrkaní na to, aby si s tím dokázali poradit.

Sice se zde vyskytuje více známých osob jako je lady Sybila, Karotka, Angua, Pleskot a Navážka, ale jsou jen vedlejšími postavami Elániova dobrodružství. Nijak to ale nevadí, protože Elánius dokáže příběh utáhnout sám. Elánius je drsným poldou, který se nebojí jít do všeho tvrdě, ale přesto používá i mozek. Je nejen dobrý polda, ale i skvělý detektiv. A díky těmto charakterovým vlastnostem se stal jednou z nejoblíbenějších zeměplošských postav.

Po Carpe jugulum se i zde objevují Igorové, kteří by se dali označit za specifickou lidskou rasu. Jedná se o zajímavé tvory, kteří mají srdce téměř vždy na tom správném místě (chirurgicky řečeno).

Elánius si zde také začíná budovat mezi überwaldskými trpaslíky svou legendární pověst, kterou postupně zúročuje v dalších dílech podsérie o Hlídce.

Petr Čáp
22.01.2024