Víte, že?

Divadlo Zeměplocha

Mášrecht se znovu zahleděl na to mlhavé moře, ze kterého trčely domy, připomínající výtvory soutěže o nejkrásnější písečný hrad, pohlcované přílivem. Pochodně a osvětlená okna vytvářely na povrchu vody rozmanité obrazce, ale jeho pozornost přitahovalo jedno konkrétní světlo, které zářilo mnohem blíž.
Na lehce vyvýšeném pásu země, který Vínozpěv koupil za sumu hraničící se šílenstvím, rostla nová budova. Rostla i v noci jako houba - Mášrecht viděl pochodně a osvětlovací koše hořící na lešení, protože najatí řemeslníci a dokonce i někteří členové herecké společnosti odmítli připustit, že pouhý příchod tmy by jim mohl zabránit v jejich snažení.
Nové budovy byly v Morporku vzácné a tohle byl dokonce i nový typ budovy.
Byla to Zeměplocha.
Vínozpěv byl tím nápadem zprvu vyveden z míry, ale mladý Tomjan se nedal odbýt. A každý věděl, že jakmile se ten mladík pro něco rozhodl, byl schopen přinutit i vodu, aby tekla do kopce.





Soudné sestry

V originále se toto zeměplošské divadlo jmenuje Dysk (Plocha), takže je to očividná parodie na anglické divadlo Globe (Koule, Země).

Divadlo Globe leží v Southwarku na nábřeží řeky Temže. Bylo postaveno v roce 1599. Mělo čtyři vlastníky a jedním z nich byl samotný William Shakespeare, jenž vlastnil čtvrtinu divadla. Při slavnostním zahájení se uvedly dvě Shakespearovy hry: historické drama Jindřich V. a komedie Jak se vám líbí. Hrály se zde především Shakespearovy divadelní hry, například Julius Caesar, Macbeth, Othello, Král Lear či Hamlet.

Divadlo Globe mělo tři galerie k sezení, arénu a jeviště se speciální lóží pro královnu. Na galeriích seděla šlechta, která také sedávala přímo na okraji jeviště, dále bohatí měšťané a řemeslníci. Tovaryši a chudina stáli v takzvané jámě nebo aréně.

Královna Alžběta prý svou lóži využívala velmi často. Divadelní představení – zejména Shakespearovy hry – milovala. I díky tomu přežilo divadlo tak dlouho.

Roku 1613 do základů vyhořelo, ale krátce na to bylo opraveno a hrálo se dál. Divadlo zlikvidovali až fanatičtí puritáni, na jejichž příkaz byly v roce 1642 všechny londýnské scény nejprve uzavřeny a o dva roky později zničeny.

Dalších tři sta let divadlo Globe neexistovalo. Teprve v sedmdesátých letech 20. století se začalo stavět nové divadlo, které se dostavělo až v roce 1997. Nové divadlo je věrnou historickou replikou starého alžbětinského divadla Globe a je umístěno jen kousek od místa, kde stála původní budova.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

30.12.2024
Petr Čáp

Ze stejné knihy...