Dlouhý vesmír

ze série Dlouhá Země

(hlasů: 0, průměr: 0)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevThe Long CosmosDlouhý vesmír
AutorTerry Pratchett, Stephen BaxterTerry Pratchett, Stephen Baxter
Autor obálky
PřekladatelEliška Pospíšilová
Rok vydání20162022
VydavatelHarperTalpress
Počet stran352392
ISBN0062297376978-80-7197-815-2

Anotace

2070–71. Téměř šest dekád po dni Nazemvkročení pokračuje na Dlouhé Zemi postlidská společnost Příštích ve svém vývoji. Jošua Valienté, kterému táhne na sedmdesát, chce podniknout poslední osamělou cestu do Horních křížení. Jeho dobrodružství se ovšem obrátí v naprostou katastrofu. Ocitne se sám tváří v tvář smrti a jeho jedinou naději představuje tlupa trollů. Zatímco je Jošua konfrontován se svou smrtelností, Dlouhá Země obdrží zprávu z hvězd. Signál je zachycen radioastronomy, ale dalšími způsoby se dostane i k trollům a plavoličům. Dopad zprávy pocítí všichni obyvatelé Dlouhé Země. Zpráva je jednoduchá, ale její dopady obrovské: PŘIPOJTE SE!

Superchytrá Next si uvědomuje, že toto poselství obsahuje pokyny, jak vyvinout enormní umělou inteligenci, ale k jejímu vybudování musí získat pomoc průmyslu celého lidského světa. Kousek po kousku, bajt po bajtu, sestavuje počítač o velikosti kontinentu, zařízení, které pozmění postavení Dlouhé Země ve vesmíru a odhalí konečný životní cíl těch, kteří toto poselství vyslali. Vliv to bude mít na všechny – na lidstvo i na jiné druhy, na mladé i staré, na všechna společenství i jednotlivce, kteří obývají Dlouhé Země.

Série

Informace o sérii

Dlouhá Země

Terry Pratchett zde se Stephenem Baxterem staví celou knižní sérii na myšlence, co by se s lidstvem stalo, kdyby přišel na svět vynález cestování do paralerních světů, a jak by to vypadalo, kdyby tuto schopnost ovládal téměř každý a k jejímu použití by stačilo pár věcí, které koupíte za pár korun v jakékoliv prodejně.

Námět celé série je podle staré povídky Terryho Pratchetta Horní křížení, kterou si můžete přečíst v povídkové sbírce Mrknutí obrazovky.

Přestože je Terry Pratchett podepsaný pod celou pentalogií, jeho vliv je v knize cítit zejména v prvním díle. V pokračováních se jeho vliv postupně vytrácí. Humoru tu není tolik, jak jsme na Pratchettovo dílo zvyklí a při prohlubování tohoto tématu někdy až zamrazí. Poslední dva díly pak vyšly až po smrti Terryho Pratchetta.

Recenze

6/10
Závěrečný Dlouhý vesmír

Poslední díl z pentalogie Dlouhá Země už nedokáže moc překvapit nějakou novou zajímavou myšlenkou. Vše už bylo odhaleno v předchozích dílech. Hlavní postavy zde cestují napříč Dlouhou zemí až ke světům honosících se číslovkami končící na milión. Objevují se zde vědci zkoumající vesmír na Dlouhé Zemi, kde neexistuje žádná Země, ale pouze vakuum. Do dění zasahují i Příští jako pokračující vývojová větev lidstva. Znovu se zde řeší již zodpovězené otázky, že i na jiných planetách se dá vkročovat, a že se dá vkročovat nejen na západ a východ, ale také na sever a na jih.

Kam se tedy obrátit pro námět dalšího dílu? Nikam jinam, než do vzdáleného vesmíru. A tak lidstvo i další inteligentní druhy na Dlouhé Zemi dostanou pozvání od mimozemského společenstva, které zní jednoduše: „Připojte se!“ A tak zejména lidstvo a Příští řeší dvě zásadní otázky: zda je bezpečné na toto volání reagovat, a jakým způsobem se může Dlouhá Země „připojit“.

Baxter nijak neskrývá, že se u tohoto dílu nechal inspirovat skvělým sci-fi filmem Kontakt. Konstrukce příběhu je pak podle Kontaktu téměř identicky okopírována. Lidstvo zjistí, že přišla mimozemská zpráva z vesmíru určená pro ně. Ve zprávě se ukrývá návod, jak sestavit obří nákladné zařízení, které umožní Dlouhé Zemi cestu do vzdáleného vesmíru. Je proveden pokus o sabotáž. A nakonec je zařízení použito, kdy se lidé dají na cestu vesmírem. Pro každého, kdo očekává, že dojde na blízká setkání třetího druhu, pak bude závěr knihy hořkým zklamáním.

V posledním díle se objeví i mnoho známých postav, které jsou ale vzhledem k časové délce téhle série v důchodovém věku. Jedinou zajímavou postavou je Joshua Valienté, přestože mu již táhne k sedmdesátce. Lobsang jako další zajímavá postava z prvních dílů zde nemá moc prostoru, aby se zde nějak významně projevil.

A tak všechno stojí a padá na dějové lince Joshuy, která je zajímavá v tom, že se opět dostane na zajímavou verzi Dlouhé Země (tzv. Žolíka), do zajímavého ekosystému, kde stromy vyrostly do výšky hor.

Přestože je v této poslední knize jen málo originálního, nezačnete se nudit. Pokud bych měl shrnout celou pentalogii, měla skončit prvníma dvěma knihama a dál už nepokračovat. Přestože se Baxter i Pratchett snažili, víc zajímavého děje, než na dvě knihy z toho prostě vytáhnout nedokázali. Těch pár nápadů v dalších třech knihách byly často vykrádačky námětů jiných autorů (zejména Příští a již zmiňovaný Kontakt) a nestačily k tomu, aby dostatečně vyplnily hluchá místa této série.

Dlouhá Země by však byla skvělým vesmírem pro vytvoření povídkové sbírky více autorů, protože na Dlouhé Zemi je možné téměř cokoliv. Svými možnostmi mi tak trochu připomíná Zelaznyho svět Amberu.

Petr Čáp
08.04.2024