Obléknu si půlnoc

ze série Pro mládež

(hlasů: 3, průměr: 4.3)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevI Shall Wear MidnightObléknu si půlnoc
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyPaul KidbyPaul Kidby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání20102011
VydavatelDoubleday Children’s BooksNakladatelství Talpress
Počet stran448
ISBN978-0385611077978-80-7197-428-4

Anotace

Tonička Bolavá, s níž jsme se setkali už třikrát v předchozích dílech tetralogie, má tentokrát víc práce než obvykle. Starý baron Chumfurttam, o něhož se starala, zemřel. Je třeba najít mladého barona Rolanda v Ankh-Morporku. Tonička se pro něj vydá a její osobní strážci – Nac mac Fíglové – trvají na tom, že poletí s ní. Ti si ovšem své povinnosti jako vždycky vysvětlují po svém. Pak se objeví Úskočný muž, děsivý lovec čarodějek. Tonička se rychle vrací zpět do rodného kraje, kde je třeba připravit pohřeb starého a svatbu mladého barona, ale Úskočný muž ji pronásleduje. I když není sama – kromě pomoci, se kterou všichni počítají, se objeví i pomoc, kterou by opravdu nikdo z nás nečekal -, střetnutí bude těžké. Poslední díl příběhu by měl mít šťastný konec, ale znáte Terryho Pratchetta. Kdo ví?

Tonička: “Až budu stará, obleču se do temné černi. Ale momentálně mám temnoty dost.”

Série

Informace o sérii

Pro mládež

Jedná se o jednodušší příběhy orientované na dospívající mládež.

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci je parodií na Krysaře z Hamelnu, kdy hlavními postavami jsou kocour Mauric a krysy, kteří díky reziduálnímu magickému poli na magické Neviditelné univerzitě získaly schopnost mluvit a myslet.

Dalších pět knih z této série má jednu hlavní hrdinku – Toničku Bolavou. Je to mladá dívka, která se vydá cestou čarodějky. O to to má těžší, že v místech, kde žije, žádná čarodějka není a místní lid čarodějky pronásleduje. Naštěstí už ve Svobodném národě získá neskutečnou pomoc od Nac Mac Fíglů, což jsou velmi agresivní skřítci. Něco jako hospoda plná divokých Skotů ve zmenšené podobě. Pomoci tohoto Svobodného národa využije proti všem nepřátelům, se kterými se během svých let dospívání utká. Ve Svobodném národě to je elfí královna, v Klobouku s oblohou podivný Zloroj, v Zimoději samotná personifikace zimy, v Obléknu si půlnoc nepřítel všech čarodějek Úskočný muž a v Pastýřské koruně se vrátí Toniččini staří protivníci elfové.

Recenze

7/10
Kladivo na Toničku

Tonička se opět musí vypořádat s protivníkem, který by mohl být nad její síly. Tentokrát se jedná o zhmotnění lidské nenávisti k čarodějkám, která pochází ze strachu z neznámého a z nevědomosti pocházející z lidské ignorance.

Ačkoliv tento román patří do série pro mládež, je velmi temný. Řeší se zde i domácí násilí se závažnými následky. Pratchett se zde vrací i k obecné lidské zlobě, kdy i obyčejní slušní lidé se dokáží dopustit velkého zla, zejména pokud jsou strženi davem podobně zle smýšlejících. Pokud ale budeme brát, že by tuto knihu měla číst mládež stejně stará jako je v danou chvíli Tonička, tak lze říct, že patnáctiletí jsou již dostatečně vyzrálí, aby smysl Pratchettových poučení nejen pochopili, ale také bez újmy na psychice i zpracovali.

Příběh pak má stejný vzor jako všechny předchozí příběhy o Toničce. Jedinou výjimkou je, že už se nezaučuje jako čarodějka, ale už čarodějnické řemeslo plně vykonává ve své domovině na Křídě. Kromě řešení „běžných“ potíží, které čarodějky řeší, se opět připravuje na přímý střet se svým protivníkem, kdy hledá způsob, jak jej porazit.

Kromě výtky, že číst počtvrté podobný příběh o Toničce začíná být již trochu únavné, lze pak vytknout nekonzistentnost u postavy baronova syna Rolanda. Ten z předchozího dílu, kdy obětavě přišel na pomoc Toničce, a pocitu, že jejich milostný vztah je na dobré cestě, najednou přešel na bezdůvodné značné ochlazení jejich vzájemných vztahů. To se samozřejmě může ve vztazích stát, ale nesedí to u postav Toničky a Rolanda, jak byly v předchozím díle vykresleny.

Příběhy o Toničce Bolavé jsou stále čtivé, přestože Pratchettovi se již nedaří přijít na něco originálního, co by tuto sérii pozvedlo na jinou úroveň. Ani postava Toničky se nijak významně nevyvíjí a ustrnula tam, kde byla v předchozí knize. Může však být vzpruhou pro děti, které se setkaly s domácím násilím, šikanou či jiným druhem týrání, ať už se jedná o oběti či svědky násilí.

Petr Čáp
19.08.2024