Svobodnej národ

ze série Pro mládež

(hlasů: 4, průměr: 4.8)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevThe Wee Free MenSvobodnej národ
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyPaul KidbyPaul Kidby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání20032004
VydavatelDoubledayNakladatelství Talpress
Počet stran322
ISBN80-7197-245-2

Anotace

Na křídových pláních nazývaných Vysočina jsou čarodějky zakázané – ode dne, kdy v lesích zmizel baronův syn. Kromě toho, každá čarodějka ví, že křída je pro čarování nevhodná. Devítiletá Tonička Bolavá si myslí, že její babička – moudrá pastýřka – byla čarodějkou, ale babička je mrtvá, a když se teď začnou dít podivné věci, musí si Tonička poradit sama. Nejdříve se v říčce objeví podivná obluda, pak na souši bezhlavý jezdec a nakonec tvorové ze všech nejpodivnější – malí modří lidičkové v kiltech, Svobodnej národ, kteří si hledají novou keldu, tedy královnu. Jsou to Nac mac Fíglové, pidimužíci, neboli jak si často sami říkají “špirkové”, kteří jsou nejšťastnější, když mohou krást, pít a bojovat. Pak se ztratí Toniččin mladší bratříček, a má-li ho Tonička zachránit před královnou víl, musí spojit své síly s Nac mac Fígly.

Série

Informace o sérii

Pro mládež

Jedná se o jednodušší příběhy orientované na dospívající mládež.

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci je parodií na Krysaře z Hamelnu, kdy hlavními postavami jsou kocour Mauric a krysy, kteří díky reziduálnímu magickému poli na magické Neviditelné univerzitě získaly schopnost mluvit a myslet.

Dalších pět knih z této série má jednu hlavní hrdinku – Toničku Bolavou. Je to mladá dívka, která se vydá cestou čarodějky. O to to má těžší, že v místech, kde žije, žádná čarodějka není a místní lid čarodějky pronásleduje. Naštěstí už ve Svobodném národě získá neskutečnou pomoc od Nac Mac Fíglů, což jsou velmi agresivní skřítci. Něco jako hospoda plná divokých Skotů ve zmenšené podobě. Pomoci tohoto Svobodného národa využije proti všem nepřátelům, se kterými se během svých let dospívání utká. Ve Svobodném národě to je elfí královna, v Klobouku s oblohou podivný Zloroj, v Zimoději samotná personifikace zimy, v Obléknu si půlnoc nepřítel všech čarodějek Úskočný muž a v Pastýřské koruně se vrátí Toniččini staří protivníci elfové.

Recenze

10/10
Bosorbaba a její pomocníčci

Po Mauricovi a jeho vzdělaných hlodavcích přišel Terry Pratchett s další zeměplošskou knihou pro mládež. Svobodnej národje první ze čtyř románů o Toničce Bolavé, mladé čarodějce žijící v horách Beraní hlavy, na Křídě, kde podle většiny starších čarodějek nemůže vyrůst silná čarodějka, protože křída je slabý drolící se nerost.

Devítiletá Tonička však o tomto jejich přesvědčení nic neví, a vlastně ani neví, že by se mohla považovat za čarodějku, a neváhá bránit svého bratříčka před mocnou královnou víl z jiného světa.

Na boj s takto mocným protivníkem naštěstí není sama, kdy jí pomáhá klan Nac mac Fíglů. Jedná se o národ skřítků, jejichž hlavní zábavou je boj, nejlépe s nepřáteli, kteří jsou větší než oni. Což jsou prakticky všichni, pokud se zrovna neperou mezi sebou.

Tonička se od jiných Pratchettových zeměplošských postav liší jednou podstatnou vlastností – je jedinou postavou, která v knihách viditelně stárne. Je to pochopitelné, protože série o Toničce Bolavé je určena pro dospívající mládež. Hlavní postava tedy stárne společně s dětmi, pro které jsou příběhy o Toničce určené.

Terry Pratchett zde také poprvé v Zeměploše používá kapitoly, aby se dětem (a rodičům) příběh lépe odděloval na jednotlivé části. Příběhy o Toničce jsou také vypravěčsky jednodušší, než je pro Zeměplochu zvykem.

Ani pro dospělého však není četba Svobodného národa v žádném případě ztráta času. Zejména si užije Nac mac Fígly a jejich mluvu, kterou Jan Kantůrek skvěle převedl z originálu do jakéhosi moravského hantecu s příměsí dalších českých nářečí. To se mu podařilo i díky tomu, že přestože drtivou část svého života strávil v Praze, nikdy neztratil spojení se svými moravskými kořeny.

Petr Čáp
29.04.2024