Anglicky | Česky | |
Název | A Blink of the Screen: Collected Short Fiction | Mrknutí obrazovky |
Autor | Terry Pratchett | Terry Pratchett |
Autor obálky | ||
Ilustrace | Terry Pratchett, Josh Kirby | Terry Pratchett, Josh Kirby |
Překlad | Jan Kantůrek, Eliška a Vladimír Pospíšilovi, Lenka Weingartová | |
Rok vydání | 2012 | 2021 |
Vydavatel | Doubleday | Talpress |
Počet stran | 320 | 368 |
ISBN | 978-0385618984 | 978-80-7197-784-1 |
Povídková sbírka Terryho Pratchetta. Většina těchto povídek je k dispozici již v českém vydání povídkové sbírky Divadlo krutosti.
Anotace Discworld.cz: Během čtyř desítek let, které uběhly od chvíle, kdy vydal svoji první knihu, se Terry Pratchett stal jedním z nejprodávanějších autorů na světě a také jedním z nejoblíbenějších. V této knize jsou poprvé všechny jeho povídky a jiné krátké příběhy sebrány do jednoho svazku. Mrknutí obrazovky mapuje Pratchettovu dlouhou spisovatelskou kariéru: od jeho školních dní, přes jeho první novinářskou práci v Bucks Free Press, až k jeho prvnímu románu Kobercové a dále k mimořádně úspěšné sérii o Zeměploše.
V této sbírce se objevují postavy známé i neznámé, opuštěné světy a jiné, které se stále rozvíjejí, dočkáme se zde dobrodružství, kuřat, smrti, disca a několika znepokojivých názorů o Vánocích, a to všechno bude protkáno jeho neopakovatelným druhem humoru.
Předmluvu napsala spisovatelka A. S. Byattová, vítězka Man Bookerovy ceny. Kniha obsahuje ilustrace Joshe Kirbyho a samotného Terryho Pratchetta.
Anotace nakladatelství Talpress: Povídky sebrané v Mrknutí obrazovky sestávají z vpádů sekundárních světů do toho našeho. Spisovatel fantasy nechá zemřít svého barbarského hrdinu a najde ho na zápraží, protože se přece ‚sešel se svým stvořitelem‘. Smrt tancuje na diskotéce. První povídku, Kšeft v Hádu, Pratchett napsal, když mu bylo třináct. Vypráví o vpádu ďábla do inzerentova bytu. Odsýpá ale pěkně a má uspokojivě dobrý konec. Všechny jeho povídky mají uspokojivé konce. Obzvláště ta založená na opravdové události z roku 1973, kdy se poblíž Hollywoodu převrátila dodávka plná slepic, a ty se usadily v keři osázeném travnatém pásu uprostřed dálnice. Také mám ráda tu podivnou o zoufalých cestovatelích uvízlých ve světě tvořeným viktoriánskými vánočními pohlednicemi, obklopených sněhovými vločkami z pozlátka, obludnými červenkami a ‚strašidelným obdélníkovým otvorem‘. Pak tu najdete povídky o počítačích, třeba jednu z roku 1990, vyprávěnou přívětivým opravářem, nepříliš chytrým, ale dobrým s mašinami, pomocí kterých si lidé vytvářejí svoji vlastní realitu. (A zase má skvělý konec.) Následuje sbírka povídek ze Zeměplochy, včetně jedné delší a potměšilé o Bábi Zlopočasné a povedené verze národní hymny Ankh-Morporku…
Obsahuje 24 ilustrací, většinou od Joshe Kirbyho.
Krátké anotace k jednotlivým povídkám:
Hvězdičkou jsou označeny texty, které nebyly vydány v povídkové sbírce Divadlo krutosti. Příliš krátké texty nebyly hodnoceny.
Kšeft v Hádu – 60 %
Humorná povídka, jak by to vypadalo, kdyby se ďábel rozhodl k Peklu přistupovat z obchodního hlediska, kdy k tomu zaměstná reklamního agenta.
Řešení*
Krátká anekdota.
Obraz*
Krátký příběh s pointou.
Princ a tetřev* – 60 %
Pohádka, která je parafrází na britskou vánoční koledu Twelve Days of Christmas.
Mandloplaš, gnóm z Rovné vrchoviny* – 80 %
Povídka, ze které později vznikla trilogie o Nómech, tvorech tak malých a rychlých, že si jich člověk dosud nikdy nevšiml, žijících v obchodním centru. Tato povídka prakticky kopíruje první knihu této trilogie.
Dýchejte laskavě krátkými, ostrými lapnutími*
Politická satira o vzniku Ministerstva pro čerstvý vzduch.
Povídky glastnoburské*
Báseň o tom, jak Terry vezl stopaře do Glastonbury na hudební festival.
Nejhorší je srážka s blbcem v anglické frontě*
Pojednání o zdržovačích ve frontách (sice anglických, ale řekl bych, že se jedná o globální problém).
Lepší vrabec v hrsti…*
Aneb, co kdyby byly vaše kolegyně skutečné slepice.
Pozor na megality*
Bláznivé reality show mají opravdu velkou historii.
Horní křížení* – 80 %
Podle této povídky nakonec vznikla pentalogie Dlouhá Země napsaná společně se Stephenem Baxterem. O světě, kde prakticky kdokoliv může vstoupit do alternativních verzí Země, kterých je nespočet. A o tom, že ani takový objev nezabránil lidstvu v tom, aby po sobě nepřestali střílet.
Dvacet centů s obálkou a vánočním přáním – 40 %
Krátký hororový příběh v kulisách vánočních tradic.
Inkubác
Krátká anekdota o stu slovech o nešťastném inkubovi.
Poslední odměna – 80 %
Aneb co se stane, když autor zabije svého barbarského hrdinu, který se pak objeví před jeho prahem, tedy před prahem svého Stvořitele.
Gramofony noci – 80 %
Pozemská verze zeměplošského Smrtě navštíví sběratele hudby na jím pořádané diskotéce.
#ifdefDEBUG + “world/enough” + “time” – 60 %
Povídka s detektivními prvky, u které se zamyslíte nad riziky případné závislosti lidstva na virtuální realitě.
Hollywoodská kuřata – 80 %
Vtipná historka postavená na základě skutečné události. O urychlené evoluci skupiny slepic, které se v důsledku dopravní nehody ocitly v místech, kde měly dost potravy a žádné predátory. O tom, jak procházely podobnými vývojovými stádii jako lidé. Povídka je psaná jako soubor policejního hlášení.
Tajná kniha smrti*
Krátká báseň.
Bylo nebylo… A bude? – 80 %
Do alternativního vesmíru, kde je Artušovská legenda realitou, se omylem dostane cestovatel v čase, který se rozhodne napomoci tomu, aby byla tato legenda uskutečněna.
Vložte medvídka – 80 %
O tom, že i nemyslící stroje mohou mít svou vlastní vůli, zejména pokud se jedná o dárek k Vánocům. Z této krátké povídky přímo vyvěrá, že ji Terry Pratchett vymyslel v době, kdy pracoval na zeměplošském Otci prasátek, kdy přemýšlel, jak nad parodií Santa Clause, tak nad Hexem, který je zeměplošskou verzí počítače.
Ctihodný Janek z Břemene: Životopisná poznámka*
Imaginární životopis o neznámém alžbětínském šlechtici zobrazeném na jednom z děl Národní portrétní galerie v Londýně.
Trollí most – 100 %
Zeměplošská povídka. Starý barbar Cohen už má plné zuby všech těch novot, kterých se dožil. Proto se vydává na výpravu za posledním trollem žijícím pod mostem, aby jej zabil, jak se to od hrdiny jeho formátu očekává.
Divadlo krutosti (zeměplošská) – 60 %
Krátká zeměplošská povídka o tom, jak Karotka dostane na starost vyšetřování podezřelého úmrtí.
Moře a malé rybky – 100 %
O Bábi Zlopočasné všichni říkají, že to není zrovna příjemná čarodějka. Většinou to říkají šeptem a nepoužívají k tomu tvrdší slova z obavy, že by se to k Bábi nějakým způsobem doneslo. Když jí to však jedna z čarodějek vyčte přímo do očí, z Bábi se najednou stane příjemná a usměvavá persona. Zde však sedí jedno pořekadlo: „Dej si pozor na to, co si přeješ.“
Národní hymna Ankh-Morporku*
Jedná se o krátké heslo uvedené v Průvodci po Zeměploše.
Lékařské poznámky*
Krátké zábavné počtení o podivných psychických nemocech na Zeměploše.
Buch: Historické okénko*
Krátké pojednání o bitvě v Koumském údolí a o deskové hře Buch.
Několik slov lorda Havelocka Vetinariho*
Proslov u příležitosti uzavření partnerství měst Ankh-Morporku a Wincantonu, britského městečka, kde Terry Pratchett dlouhodobě žil. Proslov sepsal Terry Pratchett pro Stephena Briggse, který jej při této příležitosti přednesl.
Smrť a co přijde po něm*
Disputace mezi Smrtěm a zrovna zesnulým filosofem.
Univerzitní výbor pro potírání prohnaných plánů*
Porada na Neviditelné univerzitě ohledně Vetinariho interpelací vůči vedení této univerzity.
Záznam z jednání o ustanovení ankh-morporské organizace Junáka*
K příležitosti srazu skautů ve městě Wincanton.
Sběratelské karty Ankh-morporské fotbalové asociace*
Vydání sběratelských fotbalových kartiček s humornými popisky jednotlivých hráčů na kartičkách, k příležitosti vydání románu Nevídaní akademici, a při příležitosti fotbalových utkání ve městě Wincanton, kterého se účastnili místní fotbalisté a fotbalisté z řad zeměplošských fanoušků.
Moře a malé rybky (dodatek)*
Jedná se o vyškrtnou scénu patřící původně do povídky Moře a malé rybky, která se nakonec dostala jen v drobně upravené verzi do románu Carpe jugulum.
První souborné vydání povídek Terryho Pratchetta vyšlo v České republice v roce 2004 pod názvem Divadlo krutosti. Jednalo se o fantasy povídky všeho druhu.
Teprve až od roku 2012 začaly vycházet Terryho povídkové sbírky ve Velké Británii. Mrknutí obrazovky (A Blink of the Screen: Collected ShortFiction) víceméně obsahuje povídky již zveřejněné v Divadle krutosti. V roce 2014 následovala druhá sbírka A Slip of the Keyboard: Collected Non-fiction, která zatím nevyšla v češtině. Jedná se spíše o jakási pojednání či myšlenky Terryho Pratchetta na různá témata, než o povídky.
V ten samý rok začal také vycházet cyklus povídkových sbírek, který je určen spíše pro děti, který však nepostrádá Pratchettovu fantasii a hravost. Všechny tyto čtyři díly vyšly již v češtině pod názvy Draci na hradě Ruinově, Falešný plnovous vánočního dědečka, Ježibabin vysavač a jiné příběhy a Pračlověk, který cestoval časem. Povídky se většinou odehrávají v Postružinově a jeho okolí, i když na sebe příliš dějově nenavazují.