kniha ze série Povídky

Divadlo krutosti

(hlasů: 3, průměr: 4)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevDivadlo krutosti
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání2004
VydavatelNakladatelství Talpress
Počet stran274
ISBN80-7197-205-3

Anotace

Unikátní sbírka všech povídek Terryho Pratchetta do roku 2004. Vyšla pouze v České republice. Obsahuje všechny povídky, které Terry Pratchett do té doby volně napsal a publikoval, včetně tří zeměplošských.

Seznam povídek:

Moře a malé rybky (zeměplošská)
Dvacet centů s obálkou a vánočním přáním
Hollywoodská kuřata
#ifdefDEBUG + “world/enough” + “time”
Trollí most (zeměplošská)
Kšeft v Hádesu
Bylo nebylo… A bude?
Vložte medvídka (zeměplošská)
Gramofony noci
Poslední odměna
Divadlo krutosti (zeměplošská)
Inkubác

Krátké anotace k jednotlivým povídkám:

Moře a malé rybky – 100 %

Zeměplošská povídka. O Bábi Zlopočasné všichni říkají, že to není zrovna příjemná čarodějka. Většinou to říkají šeptem a nepoužívají k tomu tvrdší slova z obavy, že by se to k Bábi nějakým způsobem doneslo. Když jí to však jedna z čarodějek vyčte přímo do očí, z Bábi se najednou stane příjemná a usměvavá persona. Zde však sedí jedno pořekadlo: „Dej si pozor na to, co si přeješ.“

Dvacet centů s obálkou a vánočním přáním – 40 %

Krátký hororový příběh v kulisách vánočních tradic.

Hollywoodská kuřata – 80 %

Vtipná historka postavená na základě skutečné události. O urychlené evoluci skupiny slepic, které se v důsledku dopravní nehody ocitly v místech, kde měly dost potravy a žádné predátory. O tom, jak procházely podobnými vývojovými stádii jako lidé. Povídka je psaná jako soubor policejního hlášení.

#ifdefDEBUG + “world/enough” + “time” – 60 %

Povídka s detektivními prvky, u které se zamyslíte nad riziky případné závislosti lidstva na virtuální realitě.

Trollí most – 100 %

Zeměplošská povídka. Starý barbar Cohen už má plné zuby všech těch novot, kterých se dožil. Proto se vydává na výpravu za posledním trollem žijícím pod mostem, aby jej zabil, jak se to od hrdiny jeho formátu očekává.

Kšeft v Hádesu – 60 %

Humorná povídka, jak by to vypadalo, kdyby se ďábel rozhodl k Peklu přistupovat z obchodního hlediska, kdy k tomu zaměstná reklamního agenta.

Bylo nebylo… A bude? – 80 %

Do alternativního vesmíru, kde je Artušovská legenda realitou, se omylem dostane cestovatel v čase, který se rozhodne napomoci tomu, aby byla tato legenda uskutečněna.

Vložte medvídka – 80 %

O tom, že i nemyslící stroje mohou mít svou vlastní vůli, zejména pokud se jedná o dárek k Vánocům. Z této krátké povídky přímo vyvěrá, že ji Terry Pratchett vymyslel v době, kdy pracoval na zeměplošském Otci prasátek, kdy přemýšlel, jak nad parodií Santa Clause, tak nad Hexem, který je zeměplošskou verzí počítače.

Gramofony noci – 80 %

Pozemská verze zeměplošského Smrtě navštíví sběratele hudby.

Poslední odměna – 80 %

Aneb co se stane, když autor zabije svého barbarského hrdinu, který se pak objeví před jeho prahem, tedy před prahem svého Stvořitele.

Divadlo krutosti (zeměplošská) – 60 %

Krátká zeměplošská povídka o tom, jak Karotka dostane na starost vyšetřování podezřelého úmrtí.

Inkubác

Krátká anekdota o stu slovech o nešťastném inkubovi.

Série

Informace o sérii

Povídky

První souborné vydání povídek Terryho Pratchetta vyšlo v České republice v roce 2004 pod názvem Divadlo krutosti. Jednalo se o fantasy povídky všeho druhu.

Teprve až od roku 2012 začaly vycházet Terryho povídkové sbírky ve Velké Británii. Mrknutí obrazovky (A Blink of the Screen: Collected ShortFiction) víceméně obsahuje povídky již zveřejněné v Divadle krutosti. V roce 2014 následovala druhá sbírka A Slip of the Keyboard: Collected Non-fiction, která zatím nevyšla v češtině. Jedná se spíše o jakási pojednání či myšlenky Terryho Pratchetta na různá témata, než o povídky.

V ten samý rok začal také vycházet cyklus povídkových sbírek, který je určen spíše pro děti, který však nepostrádá Pratchettovu fantasii a hravost. Všechny tyto čtyři díly vyšly již v češtině pod názvy Draci na hradě Ruinově, Falešný plnovous vánočního dědečka, Ježibabin vysavač a jiné příběhy a Pračlověk, který cestoval časem. Povídky se většinou odehrávají v Postružinově a jeho okolí, i když na sebe příliš dějově nenavazují.