Zaslaná pošta

(hlasů: 4, průměr: 5)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevGoing PostalZaslaná pošta
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyPaul KidbyPaul Kidby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání20042005
VydavatelDoubledayNakladatelství Talpress
Počet stran528
ISBN80-7197-265-7

Anotace

Vlahoš von Rosret je podvodník a padělatel a muž, který stojí před životní volbou – buď se může dát pověsit, nebo postavit na nohy zhroucený ankh-morporský poštovní systém. Těžké rozhodování. K ruce má mladšího pošťáka Grešliho (cca 70 let) a mladíka Slavoje, jehož jedinou vášní je jeho sbírka špendlíků. Proti němu stojí mocní nepřátelé – Velká semaforová linka, která se snaží zlikvidovat i tuto zanedbatelnou konkurenci. Protože ale výkonnost Pošty pod vedením nejen schopného, ale především vynalézavého Vlahoše von Rosreta neustále roste, vedení Velké linky se začíná uchylovat k čím dál tím bezohlednějším metodám. Vlahoš však má i několik přátel a pomocníků, především skupinu vysloužilých pošťáků, kteří se doslechli, že pošta znovu ožívá a jako jeden stařec znovu nastoupili do služby, půvabnou slečnu Srdénkovou a její golemy včetně pana Pumpy, a také tajemný spolek Zelená přísera, který Vlahoše předem informuje, kdy se zase Linka dostane do nesnází. Nakonec dojde na lámání chleba ve chvíli, kdy se Vlahoš veřejně vsadí s vedením Velké linky, že dopraví podanou zprávu do Genovy dřív než semafory! A přestože je to prakticky neproveditelné, je už v Ankh-Morporku tak proslulý, že na něj lidé sázejí v poměru 1:10.

Série

Informace o sérii

Vlahoš von Rosret

Hlavním hrdinou této trilogie je podvodník Vlahoš von Rosret, který je Patricijem donucen, aby si své zločiny odpracoval tím, že obnoví Ankh-morporský poštovní úřad. Je to prakticky nemožný úkol, protože z pošty zbyla jen jedna stará budova a dva zaměstnanci, a je to již několik let, kdy naposledy byl poštou doručen nějaký dopis. Pošta má navíc konkurenta v klikačích, což jsou vysoké semafory, které si informace předávají souborem symbolů. Jejich vlastník Nadosah Pozlátko si navíc konkurenci nepřeje a je pro to ochotný udělat cokoliv. Třeba i konkurenci zcela zničit, a to jak ekonomicky, tak i fyzicky.

Po úspěšném zprovoznění pošty v Zaslané poště pak Vlahoš dostane od Patricije další nemožný úkol – dát dohromady bankovnictví města. V Nadělat prachy opět musí čelit bohatým občanům města, kterým se Vlahošovo zasahování do „jejich“ bank nelíbí.

V třetím románu Pod parou pak Vlahoš rozjíždí zcela nové odvětví, a to železnici. Pro Vlahoše však nejsou malé výzvy výzvami, takže se rozhodne, že železnici povede až do několik stovek mil vzdáleného Bjonku. Tomu se však snaží za každou cenu zabránit zpátečničtí trpaslíci. V této předposlední zeměplošské knize má také trochu prostoru velitel Elánius a jeho hlídka.

Knihy ze série