Zaslaná pošta

(hlasů: 4, průměr: 5)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevGoing PostalZaslaná pošta
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyPaul KidbyPaul Kidby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání20042005
VydavatelDoubledayNakladatelství Talpress
Počet stran528
ISBN80-7197-265-7

Anotace

Vlahoš von Rosret je podvodník a padělatel a muž, který stojí před životní volbou – buď se může dát pověsit, nebo postavit na nohy zhroucený ankh-morporský poštovní systém. Těžké rozhodování. K ruce má mladšího pošťáka Grešliho (cca 70 let) a mladíka Slavoje, jehož jedinou vášní je jeho sbírka špendlíků. Proti němu stojí mocní nepřátelé – Velká semaforová linka, která se snaží zlikvidovat i tuto zanedbatelnou konkurenci. Protože ale výkonnost Pošty pod vedením nejen schopného, ale především vynalézavého Vlahoše von Rosreta neustále roste, vedení Velké linky se začíná uchylovat k čím dál tím bezohlednějším metodám. Vlahoš však má i několik přátel a pomocníků, především skupinu vysloužilých pošťáků, kteří se doslechli, že pošta znovu ožívá a jako jeden stařec znovu nastoupili do služby, půvabnou slečnu Srdénkovou a její golemy včetně pana Pumpy, a také tajemný spolek Zelená přísera, který Vlahoše předem informuje, kdy se zase Linka dostane do nesnází. Nakonec dojde na lámání chleba ve chvíli, kdy se Vlahoš veřejně vsadí s vedením Velké linky, že dopraví podanou zprávu do Genovy dřív než semafory! A přestože je to prakticky neproveditelné, je už v Ankh-Morporku tak proslulý, že na něj lidé sázejí v poměru 1:10.

Série

Informace o sérii

Vlahoš von Rosret

Hlavním hrdinou této trilogie je podvodník Vlahoš von Rosret, který je Patricijem donucen, aby si své zločiny odpracoval tím, že obnoví Ankh-morporský poštovní úřad. Je to prakticky nemožný úkol, protože z pošty zbyla jen jedna stará budova a dva zaměstnanci, a je to již několik let, kdy naposledy byl poštou doručen nějaký dopis. Pošta má navíc konkurenta v klikačích, což jsou vysoké semafory, které si informace předávají souborem symbolů. Jejich vlastník Nadosah Pozlátko si navíc konkurenci nepřeje a je pro to ochotný udělat cokoliv. Třeba i konkurenci zcela zničit, a to jak ekonomicky, tak i fyzicky.

Po úspěšném zprovoznění pošty v Zaslané poště pak Vlahoš dostane od Patricije další nemožný úkol – dát dohromady bankovnictví města. V Nadělat prachy opět musí čelit bohatým občanům města, kterým se Vlahošovo zasahování do „jejich“ bank nelíbí.

V třetím románu Pod parou pak Vlahoš rozjíždí zcela nové odvětví, a to železnici. Pro Vlahoše však nejsou malé výzvy výzvami, takže se rozhodne, že železnici povede až do několik stovek mil vzdáleného Bjonku. Tomu se však snaží za každou cenu zabránit zpátečničtí trpaslíci. V této předposlední zeměplošské knize má také trochu prostoru velitel Elánius a jeho hlídka.

Knihy ze série

Recenze

10/10
Pošli to dál

První ze tří knih z podsérie o Vlahoši von Rosretovi (další dvě jsou Nadělat prachy a Pod parou). Po Pohyblivých obrázcích (kinematografie) a Pravdě (tisk) je to další zeměplošský román zabývající se novým průmyslovým oborem.

Tentokrát se jedná o Ankh-morporský poštovní úřad. Hlavním rozdílem je, že se nejedná o nový vynález, jako byly pohyblivé obrázky a tiskařský lis. Poštovní úřad byl kdysi váženou institucí, která však začala před lety upadat, až zcela zapadla do propadliště dějin. Lidé, co zasílali poštu prostřednictvím poštovního úřadu, se dají považovat za pamětníky.

A do tohoto stavu se patricij lord Vetinari rozhodne vhodit Vlahoše von Rosreta, šikovného, ale bezvýznamného podvodníčka, ze kterého udělá nového poštmistra. Vlahoš je dalším z Pratchettových neobvyklých a skvělých hrdinů, u kterého můžeme sledovat jeho postupný přerod z osoby, které na nikom a ničem nezáleží, v osobu, která postupně nalézá nový způsob i smysl života.

Díky nové sérii se zde kromě Vlahoše objevují i další nové postavy zeměplošského cyklu. A stejně jako Vlahoše, tak i je si velmi oblíbíte. Větší prostor je tu pak dán i golemům. A protože se děj odehrává v Ankh-Morporku, objeví se tu i několik již známých postav. Kromě Vetinariho je to zejména novinářka slečna Rezámková.

Aby to neměl Vlahoš s obnovou Poštovního úřadu příliš snadné, musí se vyrovnávat také s důsledky své minulosti podvodníka, ale hlavně se svým hlavním konkurentem Nadosahem Pozlátkem, který ovládá celý byznys kolem semaforových věží, které se poprvé objevily v Posledním elefantovi. Zde je daleko podrobněji popsáno, jak semaforové věže, přezdívané jako „klikače“, fungují.

Jakým způsobem se Vlahoš se všemi svými problémy vypořádá, Vás bude napínat až do závěru knihy. Stejně jako u Noční hlídky zde Pratchett dává větší důraz na příběh, než na humor. Stále to je ale Pratchett a jeho Zeměplocha, takže je zde stále humoru více než dost.

Ankh-Morpork v Zaslané poště činí další krok z klasického fantasy města směrem ke steampunku. Znalí čtenáři ale vědí, že se nejedná o první krok tímto směrem. Nakročeno k tomu měl již v Pohyblivých obrázcích, a tento vytyčený směr byl dost znát i v Pravdě a Noční hlídce. Zaslaná pošta tak jen potvrdila, že Pratchett, co se týče Ankh-Morporku, svůj steampunkový styl již nehodlá opouštět.

Zaslaná pošta byla také zfilmována, kdy se filmařům podařilo správně uchopit zeměplošského ducha knih, včetně postav a humoru. V roli Vetinariho je zde pak vynikající Charles Dance známý zejména svou rolí Tywina Lannistera ze seriálu Hra o trůny.

Petr Čáp
13.05.2024