Pod parou

(hlasů: 5, průměr: 4.2)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevRaising SteamPod parou
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyPaul KidbyPaul Kidby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání20132015
VydavatelDoubledayNakladatelství Talpress
Počet stran512
ISBN978-0-85752-227-6978-80-7197-563-2

Anotace

Do Ankh-Morporku přijíždí nový vynález – obrovské kovově dunící monstrum, které ovládlo sílu všech čtyř základních živlů: země, vzduchu, ohně i vody. Nad Zeměplochu začne stoupat pára vytvořená lokomotivou pana Štědrovky, muže v čepici se štítkem, vyzbrojeného posuvným pravítkem. Pan Štědrovka má zajímavou dohodu se siny a cosiny a díky nim ovládá Železnou vrtilku – první zeměplošskou lokomotivu. Vlahoš von Rosret nepatří k lidem, kteří by milovali tvrdou práci. Ve funkcích šéfa Poštovního úřadu, Mincovny a Královské ankh-morporské banky je ovšem jeho pracovní nasazení životně důležité; spočívá však především ve slovech, která naštěstí nejsou těžká a nepotřebují každou chvíli naolejovat. Vlahoš je milovník života a proto nedokáže odmítnout novou práci, kterou mu nabídne Patricij. Vlahoš se bude muset vypořádat s celými litry kolomazi, se skřety, s tlustým podnikatelem, o němž se říká, že shazuje zaměstnance ze schodů, s řadou rozzuřených ortodoxních trpaslíků – vrtmářů a mnoha dalšími protivenstvími, pokud nechce, aby všechno vykolejilo.

Série

Informace o sérii

Vlahoš von Rosret

Hlavním hrdinou této trilogie je podvodník Vlahoš von Rosret, který je Patricijem donucen, aby si své zločiny odpracoval tím, že obnoví Ankh-morporský poštovní úřad. Je to prakticky nemožný úkol, protože z pošty zbyla jen jedna stará budova a dva zaměstnanci, a je to již několik let, kdy naposledy byl poštou doručen nějaký dopis. Pošta má navíc konkurenta v klikačích, což jsou vysoké semafory, které si informace předávají souborem symbolů. Jejich vlastník Nadosah Pozlátko si navíc konkurenci nepřeje a je pro to ochotný udělat cokoliv. Třeba i konkurenci zcela zničit, a to jak ekonomicky, tak i fyzicky.

Po úspěšném zprovoznění pošty v Zaslané poště pak Vlahoš dostane od Patricije další nemožný úkol – dát dohromady bankovnictví města. V Nadělat prachy opět musí čelit bohatým občanům města, kterým se Vlahošovo zasahování do „jejich“ bank nelíbí.

V třetím románu Pod parou pak Vlahoš rozjíždí zcela nové odvětví, a to železnici. Pro Vlahoše však nejsou malé výzvy výzvami, takže se rozhodne, že železnici povede až do několik stovek mil vzdáleného Bjonku. Tomu se však snaží za každou cenu zabránit zpátečničtí trpaslíci. V této předposlední zeměplošské knize má také trochu prostoru velitel Elánius a jeho hlídka.