Úžasný Mauric

(hlasů: 10, průměr: 4.4)

Hodnocení členů KTP
komedie
fantasy
animovaný
Originální název: The Amazing Maurice
Délka: 90 minut
Země původu: Velká Británie
Rok vydání: 2023
Režie: Toby Genkel

Hrají

Kocour Mauric: Hugh Laurie
Zlomyslena Pochmurná: Emilia Clarke
Karlík: Himesh Patel
Ďábelský guláš: David Tennant
Koktejlová směs: Gemma Arterton
Černý přeliv: Ariyon Bakare
Nutriční hodnota: Julie Atherton
Sardinka: Joe Sugg

Po mnoha letech, kdy se opakovaně mluvilo o zfilmování některé ze zeměplošských knih určené dětem, jsme se konečně dočkali. Nejedná se však o Svobodnej národ s Toničkou Bolavou, o kterém se mluvilo nejčastěji, ale o knize Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci. Tento animovaný film má v České republice premiéru 12. ledna 2023.

Vzhledem k tomu, že je film určen pro děti, bude v České republice v kinech promítán pouze v českém jazyce, s výjimkou Slovanského domu, kde bude uveden také v originále bez titulků. Přestože se jedná o film určený především pro děti, určitě potěší i dospělé fanoušky Zeměplochy a Terryho Pratchetta.

Anotace k filmu:

Ze světa úžasné Zeměplochy a z knihy Terryho Pratchetta přichází do kin originální hrdinové v animované komedii Úžasný Mauric. Mluvící a hodně vykutálený kocour Mauric se dá dohromady se skupinou inteligentních krys a s lidským klukem a vymyslí plán, jak v jednom nebohém městě přijít k penězům. V podzemí města se ale ukrývá tajemství a z Mauricovy perfektně nachystané finty se stane nečekané dobrodružství.

Mauric je kocour ulice. Všemi mastmi mazaný, pořádně prohnaný a jako každá správná kočka myslí především na sebe. Jednoho dne ovšem zničehonic zjistí, že začíná mít lidské myšlenky a dokonce že opravdicky mluví. A není sám! Krysy z místního klanu jsou na tom stejně, začaly mluvit, být inteligentní a zajímat se o vzdělání. Prý sežraly něco ze skládky u magické univerzity . . .

Mauric a krysy vytvoří podivuhodné přátelství a do party přiberou ještě lidského kluka, který je chytrý sice jen přiměřeně, ale zato umí hrát na píšťalu. Společně pak chodí od města k městu, vyrobí tam krysí pohromu, kluk se dá najmout jako krysař a všichni nakonec shrábnou odměnu. Teď ovšem dorazili do města, kde něco nehraje. Zavání to tu spiknutím nejen na zemi, ale i pod ní. V podzemí se totiž ukrývá pořádně děsivé a zlověstné tajemství. Osvědčený trik se zvrtne a namísto hromady zlaťáků čeká úžasnou partičku Maurice, krys a kluka velké, zábavné a řádně nebezpečné dobrodružství.

Animovaná komedie vznikla podle knihy Terryho Pratchetta. Britský spisovatel už mnoho let baví miliony čtenářů po celém světě svými příběhy z úžasné Zeměplochy. Jeden z nich, knihu „Úžasný Mauric a vzdělaní hlodavci“ pak se svým humorem věnoval i dětem. Pratchettův vypravěčský talent a humor převedl na plátno ten nejpovolanější. Scenárista filmu Terry Rossio má totiž za sebou scénáře ke Shrekovi 1 a 2 nebo všem Pirátům z Karibiku.

Díky překladům Jana Kantůrka mají knihy Terryho Pratchetta obrovskou popularitu i v Česku. Ostatně sám Pratchett v Česku mnohokrát byl a nejdůležitější město Zeměplochy bylo inspirováno také Prahou a Vltavou. Dabing filmu právě z Kantůrkových překladů vychází. 

Český trailer k filmu:

Recenze

8/10
Úžasný Mauric je úžasný!

Úžasný Mauric je první film podle knih Terryho Pratchetta, který byl uveden do kin. Jeho knižní předloha Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci byl první zeměplošskou knihou určenou pro děti a mládež. Pro stejné publikum je pak určen i tento animovaný film, který cílí hlavně na mladší děti.

Příběh Úžasného Maurice je odkazem na německou pověst Krysaře z Hamelnu, který je vzhledem k hlavním hrdinům, tedy mluvícím inteligentním krysám, brán z opačného konce. Úžasný Mauric a jeho hejno krys chodí od města k městu a v každém z nich předstírají „krysí pohromu“, aby pak s pomocí chlapce Karlíka, který v tomto podvodu hraje roli krysaře, z takto postižených měst získali peníze za vyhnání krys z města. Během tohoto svého nekalého podnikání se však dostanou do města, které ukrývá temné tajemství, se kterým se musí sami vypořádat.

Příběh filmu je poskládán jinak, než knižní předloha, ale hlavní podstata a myšlenka předlohy byly dodrženy. Pro zjednodušení byly vynechány některé postavy. Příkladem může být krysa Šunkoflek, vůdce hejna mluvících krys, kterého ve vůdcovské pozici už od začátku filmového příběhu nahrazuje jeho nástupce Černý přeliv. Málomluvný Karlík je tu pak daleko výřečnější, není tak pasivní postavou jako je v knize.

Temné vyznění předlohy je zde stále přítomné, ale v menší míře. Stejně tak je zde oproti originálu méně řešeno usmrcení krys, které je zde zmíněno spíše v náznacích. Společnost Narrativia, dohlížející na filmové zpracování díla Terryho Pratchetta, se pak poučila z katastrofálního zpracování seriálu o Hlídce (The Watch). Přestože se tedy jedná o animovaný film pro děti, nechybí zde například Smrť ani Krysí smrť, postavy nepodstatné pro samotný děj, ale významné pro zeměplošské univerzum. Stejná citlivost k předloze je pak znát po většinu filmu.

Jedinou zásadní výhradu k filmu mám k části příběhu, kdy se Zlomyslena s Karlíkem vydávají do temného lesa, aby získali zbraň v boji proti zlu. Tato dějová linie, která v knižní předloze vůbec není, nezapadá ani do celkem konzistentního děje filmu. Zejména jsem se zamýšlel, proč v čarodějnické chaloupce uprostřed lesa žije krysař, co se chová a obléká jako šašek. Má se snad jednat o nešikovné odkazy na zeměplošské čarodějky a šaška Verence?

Animace je líbivá, zejména na chlupaté představitele – kocoura a krysy, je radost pohledět. Každá mluvící krysa je pak díky různým doplňkům oblečení a dalších propriet, lehce odlišitelná. Film má vlastní styl animace, ale nijak zvlášť nevybočuje z běžného proudu. Hůlkovité lidské postavy pak nejvíce připomínají Mrtvou nevěstu Tima Burtona.

Hudbu jsem vnímal jen v dramatických okamžicích a do jednotlivých scén dobře zapadla. V celém filmu je pak jen jedna píseň, hned na začátku, kde se zpívá a tančí. Je kýčovitá, a nijak mě neoslovila. Dětem se ale určitě bude líbit, protože v ní tančí zvířátka.   

Český divák je pak ochuzen o původní dabing s takovými osobnostmi, jako je Hugh Laurie (kocour Mauric), David Tennant (krysa Ďábelský guláš) nebo Emilia Clarke (dívka Zlomyslena). Hugh Laurie je nejznámější svou rolí doktora House ve stejnojmenném seriálu, David Tennant pro změnu ztvárněním hlavní role v seriálu Doctor Who a Emilia Clarke jako představitelka Daenerys Targaryen ze seriálu Hra o trůny. Český dabing je však kvalitní. Jednotlivé hlasy pak sedí k jednotlivým postavám.

V českém dabingu jsou pak použity překlady jmen Jana Kantůrka, takže se zde setkáte s postavami jako je dívka Zlomyslena Pochmurná, nebo krysy Černý přeliv, Ďábelský guláš, Koktejlová směs a Sardinka.

Film je také plný vizuálních odkazů na Zeměplochu, které odhalí jen její fanoušci. Od jednoduchých, jako je třeba Zavazadlo, až po složité, jako je v knihovně ležící kniha Krkatilovy šlechty.

Stejně jako knižní předloha, tak i film Úžasný Mauric, by se mohl odehrávat v jiném fantasy světě, než je Zeměplocha, a rozdíl byste nepoznali. To však nemění nic na tom, že se jedná o první film Terryho Pratchetta uvedený do kin, který je zasazený na plochý svět otáčející se na velkém krunýři galaktické želvy A´Tuin. Lze jej pak doporučit každému fanouškovi Zeměplochy, který puritánsky nelpí na přesných adaptacích knižních předloh, zejména pokud film navštíví v doprovodu dítěte školního věku.  

Petr Čáp
11.01.2023