Crowley: David Tennant
Azirafal: Michael Sheen
Adam Young: Sam Taylor Buck
Anatéma Novotriková: Adria Arjona
Newton Pulsifer: Jack Whitehall
Shadwell: Michael McKean
První série
Anděl Azirafal a démon Crowley stáli na opačných stranách nepřátelských týmů už od počátku, kdy Eva utrhla jablko ze stromu poznání. Za ty tisíce let, kdy neustále soupeřili o to, kdo dostane na svou stranu více lidí, se však z nich stali výjimeční přátelé. Ono to ani jinak dopadnout nemohlo, když lidé žijí tak krátce a ostatní andělé a démoni si raději hoví v pohodlí svých domén.
Když se tedy od svých nadřízených dozví, že se konečně blíží Apokalypsa, spojí své síly, aby jí zabránili, protože ať by vyhrálo nebe či peklo, pro oba by to znamenalo, že bude zničen svět, který si za ta milénia tak oblíbili.
Naštěstí pro ně zafungovala náhoda a antikrist se namísto do rodiny mocného velvyslance dostane omylem do obyčejné britské venkovské rodiny.
Přesto, čtyři jezdci Apokalypsy vyjíždí, aby dostáli své pověsti.
Druhá série
V Azirafalově knihkupectví se najednou objeví archanděl Gabriel, který ztratil paměť. Azirafal s Crowleym se jej ujmou a snaží se zjistit, co se mu stalo. Mezitím po něm pátrají andělé i démoni. Také se snaží o malý velký zázrak – aby se dva lidé do sebe zamilovali.
Druhá série již nevychází z knižní předlohy. Z původních postav se zde vyskytují pouze Azirafal, Crowley a archanděl Gabriel. Na scénáři spolupracoval Neil Gaiman.
Na konci července 2023 nám Amazon Prime přinesl druhou sérii seriálu Dobrá znamení (Good Omens), na které spolupracoval Neil Gaiman.
Po velmi podařené první sérii tohoto seriálu, jsem měl vysoké očekávání. Vzhledem k tomu, že druhá série již byla čistě z pera Neila Gaimana a bez knižní předlohy, snažil jsem se na svých očekáváních ubírat, protože jsem tušil, že nemůžu očekávat tak kvalitní příběh, jako u první série. Přesto jsem se dočkal velkého zklamání.
Abych začal klady, tedy vlastně jediným kladem, který zde je, pak to jsou skvělé postavy anděla Azirafala a démona Crowleyho v podání Michaela Sheena a Davida Tennanta. Oba herci zde opět excelují ve svých již zažitých rolích. Jenže ani tito dva herci nedokáží utáhnout sérii se slabým příběhem.
Ze skupiny herců z první série pak už zůstal jen archanděl Gabriel, pár dalších andělů a Miranda Richardson. Ta zde však má zcela jinou roli (namísto paní domácí seržanta Shadwella je z ní démon), což může zprvu diváky zmást. O ostatních hercích se nedá říci, že by byli špatní, ale vzhledem ke svým rolím se většinou musí různě pitvořit, takže vinou scénáře herce litujete, co všechno musí snést.
Hlavním tématem je příchod archanděla Gabriela do Azirafalova knihkupectví, kdy se hlavní duo celou sérii snaží zjistit, proč se zde Gabriel objevil, a proč ztratil paměť. Nebe i Peklo pak po Gabrielovi pátrá také. Azirafal s Crowleym pak Gabriela schovají před oběmi mocnostmi.
(Dále následují menší spoilery.)
A to je první kámen úrazu. Nelogičnost příběhu. Za celou dobu se nedozvíte, proč Azirafal zatajuje přítomnost Gabriela také Nebesům. Přestože se v předposledním díle dozvíte, že k tomu důvody skutečně jsou, Azirafal o nich nevěděl, a tedy neměl důvod Gabriela zapírat.
A následují další nelogičnosti, nejspíš podle toho, jak se to scénáristům zrovna hodí. Takže někdy potřebují andělé i démoni výtah, aby se dostali na zemi, jindy se prostě jen zjeví nebo rozplynou. Démoni nesmí bez vyzvání vstoupit do cizího příbytku, ale cizí člověk, který je zrovna na návštěvě v takovém domě, může toto pozvání klidně učinit za svého hostitele. Andělé a démoni pak často postávají jako statisté a dávají prostor jiným postavám se vymluvit, aniž by sami jednali.
Andělé a démoni jsou pak kapitolou sami o sobě. Jejich neznalost lidstva z první série (a původní knihy) zde byla postupně přetransformována takovým způsobem, že z nich dělá absolutní idioty, kteří už nerozumí vůbec ničemu. A nemusí to být jen lidské záležitosti. K obraně proti démonům pak stačí i jednoduchý hasicí přístroj. Při scéně s útokem démonů jsem se nemohl ubránit vzpomínce na stejně špatně natočenou akční scénu z Obi-Wan Kenobiho, kde mladinká princezna Leia úspěšně nějakou dobu uniká skupině dospělých desperátů.
Ani návraty do historie, které byly v první sérii tak zábavné, nejsou dobré. Sledování stvoření světa je uchvacující, ale scéna s Jobem je už jen trapný pokus zesměšnit Biblický příběh za každou cenu. Stejně tak i scéna z viktoriánského Londýna, kdy dochází na hřbitově ke krádežím těl pro lékařské účely. Řešení těchto morálních otázek je sice dobrý nápad, ale provedení (zejména vypití jedu) je opět nevtipné a trapné.
Poslední díl pak tomu dává korunu. Celou sérií se totiž táhne milostná linka, která je ale v závěru ztrojnásobena, takže najednou máte pocit, že se díváte na růžovou knihovnu a ne fantasy seriál. Tady jsem měl naopak pocit, že sleduji Stmívání. Jen místo vlkodlaků a upírů tu byli andělé a démoni.
Pokud tedy nejste fanouškem, který musí vidět opravdu vše, co vyšlo ze světa Pratchetta či Gaimana, tuhle sérii raději vypusťte. A upřímně doufám, že Gaiman v Sandmanovi překoná své prokletí druhých sérií, protože jak v Dobrých znameních, tak i v Amerických bozích se nedá mluvit o úspěchu. Druhá série Dobrých znamení je sice stále lepší než zeměplošský seriál The Watch, ale vzhledem k tomu, jak nízko tenhle seriál klesl, není se čím chlubit. Doufejme tedy, že třetí série Dobrých znamení bude spíše vzlétající anděl, než další do pekel padlý.
V poslední květnový den byla na Amazon Prime zveřejněna kompletní televizní inscenace BBC Dobrá znamení, podle stejnojmenné knižní předlohy dvou světoznámých britských autorů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana. A my vám nyní přinášíme její recenzi.
Příběh je rozdělen do šesti hodinových dílů, takže scénáristé nebyli nuceni k drastickému seškrtávání.
Hlavními postavami seriálu je anděl Azirafal (Michael Sheen) a démon Crowley (David Tennant). Výraznějšími postavami seriálu jsou pak ještě další dvě dvojice – Anatéma Novotriková (Adria Arjona) s lovcem čarodějnic Newtonem Pulsiferem (Jack Whitehall), a seržant Shadwell (Michael McKean) s Madam Tracy (Miranda Richardson). Ostatní postavy už nemají tolik prostoru, aby se v seriálu výrazně projevily, a to včetně antikrista Adama a jeho party. Oba hlavní herci ve svých rolích excelují, kdy Michaelu Sheenovi postava andělského „buzíka“ (jak by řekl seržant Shadwell) dokonale sedla.
Další tandem herců Adria Arjona a Jack Whitehall nemá sice tolik prostoru, ale svých rolí se zhostili dokonale. Z Anatémy jsem měl pocit, jako by byla neustále tak trochu mimo, zamyšlená, s hlavou v oblacích, což mi k ní skvěle sedělo. Newton pak byl ten správný druh ňoumy, kterému se v životě vůbec nedaří. Michaelu McKeanovi a Mirandě Richardsonové pak díky výrazným postavám stačilo, aby i v tak krátké době, která jim byla v seriálu věnována, dokázali vytěžit maximum, takže jejich postavy jsou zcela nezapomenutelné.
K obsazení rolí mám jednu drobnou výtku na zbytečnou změnu podoby u Pepřenky. Nejenže byla v knize popsána jako pihovaté zrzavé děvče, ale i její jméno odkazuje k pihám. Nedávalo mi tedy moc smysl, když její roli ztvárnilo černošské děvče. Přitom, kdyby některý z kluků z party byl černoch, nepřišlo by mi to vůbec divné. V herectví ale nijak nezaostávala za ostatními dětskými herci.
Největším zklamáním, co se týče hereckého obsazení, však byli Jezdci Apokalypsy. Zde značně zapracovala má knižní představa, jak by měli Jezdci vypadat. Smrt a Válka byli mé představě celkem věrní. Hlad ale vůbec nevypadal jako vysoký hubený muž, který vypadá jako by právě vyšel z koncentráku. A Znečištění zase postrádalo tu pravou esenci příšerného vagabunda, který kolem sebe neustále dělá nepořádek. Pro mě nejsmutnějším rozhodnutím, které scénáristé udělali, pak bylo, že zcela vynechali Druhé jezdce Apokalypsy, kteří byli v knize velkým přínosem zábavných scén.
Speciální efekty pak měly různorodou kvalitu. Efekty planoucího meče nebo zářícího pentagramu vypadaly jako skutečné, naopak při rychloproměně Crowleyho hlavy v hadí jsem si vzpomněl na otřesného draka z české pohádky Za humny je drak. Spodobnění Crowleyho mi také potvrdilo, že co vypadá dobře v knize, ve filmové podobě už fungovat nemusí. Jeho hadí oči totiž v seriálu vypadají dost nepřirozeně a ničilo to jinak dobrý dojem ze ztvárněné postavy. Byl jsem tedy rád, že po většinu času měl Crowley na očích sluneční brýle a jeho CGI oči tak naštěstí tolik nenarušovaly zážitek ze sledování.
Seriál byl navíc obohacen o některé scény, které v knize nebyly. Polovinu jednoho dílu si tak užijeme anděla Azirafala a démona Crowleyho, které sledujeme v různých časových obdobích, ať už skutečných či mýtických. Pobavil zejména příběh z doby artušovské, který mi až podezřele připomenul Černého rytíře od Monty Pythonů, a úžasná scénka odehrávající se v kostele během shazování německých bomb na Londýn za druhé světové války.
Největší výtku mám k některým konkrétním rádoby humorným scénám. Zářným příkladem je scéna, kdy Azirafala v jeho knihkupectví navštíví jeho nadřízení, archandělé. Ti zde svým chováním, kdy se snaží v knihkupectví mezi ostatní zapadnout jako lidé, předvádí, jak nerozumí lidstvu. Scéna ale vůbec nefunguje a namísto toho, aby byla rychle ukončena, je scéna zbytečně prodlužována, takže vtip je nejen zabit, ale ještě rozčtvrcen a vláčen prachem za vozem, nejspíš aby jej pochopili i malé děti a příznivci Brexitu.
Stejně tak byla na hlavu postavena knižní poznámka o tom, jak se Crowley stará o své kytky. Z úsměvného vtipu tak vznikla hororová scénka, u které se tím zcela změnil emoční význam, a která se vymyká i celému konceptu seriálu, jako když do scény vesele si hrajících králíčků najednou přiletí orel a jednoho z nich rozsápe.
I přes tyto nepodařené scény je seriál vynikající filmovou adaptací knižní předlohy a fanoušek Dobrých znamení zaplesá radostí nad těmi povedenými věcmi, jako je například Řád štěbetajících sester, špičkování mezi seržantem Shadwellem a Madam Tracy, nebo naprosto úžasné upálení čarodějnice Agnes Magorésové.
Pokud nejste zarytí puritáni, kteří nesnesou filmové zpracování jen proto, že není přesnou kopií knižní předlohy, nenechte si tento seriál ujít.