Sekáč dědeček

(hlasů: 4, průměr: 4.8)

Hodnocení členů KTP
Více o inscenaci
Délka: 75 minut
Divadlo: Divadlo D21
Premiéra: 22. 05. 2014
Derniéra: 30. 06. 2019

Příběh

Rodinná sešlost za hranicemi života.

Představme si, že opravdu existuje ta bytost s kosou. Ví toho o nás hodně, ale zdaleka ne všechno. Ví, že muži a ženy se můžou mít rádi, a že z jejich lásky se pak rodí děti (alespoň v tom lepším případě). Tahle bytost zná naše životy od začátku až do konce…a i přes to neví, jaké to je.
A teď si představme, že se tahle bytost rozhodne udělat něco velmi neobvyklého. Co se stalo? Neví to ani Zuzanka, která se jedné noci dozví, že musí najít svého dědečka. A také za něj udělat jeho práci.

Předloha

Terry Pratchett

Autoři české inscenace

Režie: Peter Chmela
Hudba: Zdeněk Dočekal
Výprava: Agnieszka Pátá

Obsazení

Petr Pochop, Stela Chmelová, Hana Mathauserová, Michal Dudek, Samuel Neduha/Gustav Hašek j. h.

Recenze

9/10
Smrť dědečkem

Další představení s námětem z knih Sira Terryho Pratchetta nacvičili herci v Praze, tentokrát pod taktovkou divadla D21 na Vinohradech. Hra „Sekáč Dědeček“ s podtitulem „Rodinná sešlost za hranicemi života“ měla premiéru 22. května 2014.

Sekáč Dědeček je postaven především na příběhu Zuzanky z Těžkého melodična. V úvodu se ještě setkáme s Mortem a Ysabell, poté se rozvíjí příběh dospívající Zuzanky, která se před pozorností schovává pod průhledný deštník, a její životní filozofií se stala logika. Smrť se ztratí, ona má přebrat jeho úlohu, vždyť to znáte… Spíše než na příběh podle knihy se soubor D21 zaměřil na vztah Zuzanky se Smrťem – také proto, že rodina byla jejich zvoleným tématem pro sezónu 2013/14. Pokud se na Sekáče Dědečka chystáte, rozhodně neprohloupíte. Nečekejte ale žádného klasického Pratchetta a là Divadlo v Dlouhé. D21 hru a postavy pojímá po svém, můžete se tedy těšit třeba na Smrtě „nahoře bez“, havrana v koupací čepici nebo jednoduchou scénu v černobílých barvách. Věřte tomu, že jim to funguje.

Všichni herci podávají skvělé výkony. Stela Chmelová dává postavě Zuzany Stohelitské 100 % svého umu, během představení se v očích diváka prakticky stává Zuzankou. Stejně skvělý je Michal Dudek aka Smrť, který se postaral i o velevtipnou poznámku pod čarou. Ostatní herci během představení střídají role jako ponožky, ale každý má svůj highlight. V případě Hany Mathauserové se jedná především o dvojroli Zuzaniných kamarádek (trollky Nefrity a trpaslice Glorie); její roztomilý Krysí Smrť ale o mnoho nezaostává. Petr Pochop perlí v rolích Alberta nebo Hajaji a Samuel Neduha září v roli havrana, který je v jeho pojetí nezapomenutelný.

Sekáč Dědeček je vážný, originální i příjemně humorný. Představení má spád; režisér Peter Chmela ho totiž zbytečně nenatahoval. Věřím, že každý fanoušek fantasy se u něj bude bavit. Prostě na to zajděte. 85 %. KVÍK.

čajinka
07.04.2022