Dobrá znamení

(hlasů: 9, průměr: 4.9)

Hodnocení členů KTP
hraný
komedie
fantasy
Originální název: Good Omens
Délka: Šest dílů po 51 - 57 minutách
Země původu: Velká Británie
Rok vydání: 2019
Režie: Douglas Mackinnon

Hrají

Crowley: David Tennant
Azirafal: Michael Sheen
Adam Young: Sam Taylor Buck
Anatéma Novotriková: Adria Arjona
Newton Pulsifer: Jack Whitehall
Shadwell: Michael McKean

Anděl Azirafal a démon Crowley stáli na opačných stranách nepřátelských týmů už od počátku, kdy Eva utrhla jablko ze stromu poznání. Za ty tisíce let, kdy neustále soupeřili o to, kdo dostane na svou stranu více lidí, se však z nich stali výjimeční přátelé. Ono to ani jinak dopadnout nemohlo, když lidé žijí tak krátce a ostatní andělé a démoni si raději hoví v pohodlí svých domén.

Když se tedy od svých nadřízených dozví, že se konečně blíží Apokalypsa, spojí své síly, aby jí zabránili, protože ať by vyhrálo nebe či peklo, pro oba by to znamenalo, že bude zničen svět, který si za ta milénia tak oblíbili.

Naštěstí pro ně zafungovala náhoda a antikrist se namísto do rodiny mocného velvyslance dostane omylem do obyčejné britské venkovské rodiny.

Přesto, čtyři jezdci Apokalypsy vyjíždí, aby dostáli své pověsti.

Natáčí se druhá série Dobrých znamení (4. 11. 2021)

Streamovací společnost Amazon Prime a společnost Narrativia oznámily, že se ve Skotsku začala natáčet druhá série Dobrých znamení. I ve druhé sérii budou hlavními herci Michael Sheen (Azirafal) a David Tennant (Crowley). Ve druhé sérii se také po jejich boku objeví herci z první řady série, přičemž někteří se objeví jako stejné postavy z první série, jiní pak v roli zcela nových postav.

Druhá série bude čerpat z poznámek Neila Gaimana a Terryho Pratchetta, které vznikly při přípravě knižního pokračování Dobrých znamení, které však nikdy nevyšlo, protože nebylo dokončeno. Opět se vracíme do londýnské části Soho, kde má své knihkupectví anděl Azirafal, a kde se náhle zjeví neočekávaný poslíček, který Azirafalovi a Crowleymu předloží podivuhodnou záhadu.

Recenze

9/10
Dobrá znamení jsou nejen dobrá, ale epesně boží!

V poslední květnový den byla na Amazon Prime zveřejněna kompletní televizní inscenace BBC Dobrá znamení, podle stejnojmenné knižní předlohy dvou světoznámých britských autorů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana. A my vám nyní přinášíme její recenzi.

Příběh je rozdělen do šesti hodinových dílů, takže scénáristé nebyli nuceni k drastickému seškrtávání.

Hlavními postavami seriálu je anděl Azirafal (Michael Sheen) a démon Crowley (David Tennant). Výraznějšími postavami seriálu jsou pak ještě další dvě dvojice – Anatéma Novotriková (Adria Arjona) s lovcem čarodějnic Newtonem Pulsiferem (Jack Whitehall), a seržant Shadwell (Michael McKean) s Madam Tracy (Miranda Richardson). Ostatní postavy už nemají tolik prostoru, aby se v seriálu výrazně projevily, a to včetně antikrista Adama a jeho party. Oba hlavní herci ve svých rolích excelují, kdy Michaelu Sheenovi postava andělského „buzíka“ (jak by řekl seržant Shadwell) dokonale sedla.

Další tandem herců Adria Arjona a Jack Whitehall nemá sice tolik prostoru, ale svých rolí se zhostili dokonale. Z Anatémy jsem měl pocit, jako by byla neustále tak trochu mimo, zamyšlená, s hlavou v oblacích, což mi k ní skvěle sedělo. Newton pak byl ten správný druh ňoumy, kterému se v životě vůbec nedaří. Michaelu McKeanovi a Mirandě Richardsonové pak díky výrazným postavám stačilo, aby i v tak krátké době, která jim byla v seriálu věnována, dokázali vytěžit maximum, takže jejich postavy jsou zcela nezapomenutelné.

K obsazení rolí mám jednu drobnou výtku na zbytečnou změnu podoby u Pepřenky. Nejenže byla v knize popsána jako pihovaté zrzavé děvče, ale i její jméno odkazuje k pihám. Nedávalo mi tedy moc smysl, když její roli ztvárnilo černošské děvče. Přitom, kdyby některý z kluků z party byl černoch, nepřišlo by mi to vůbec divné. V herectví ale nijak nezaostávala za ostatními dětskými herci.

Největším zklamáním, co se týče hereckého obsazení, však byli Jezdci Apokalypsy. Zde značně zapracovala má knižní představa, jak by měli Jezdci vypadat. Smrt a Válka byli mé představě celkem věrní. Hlad ale vůbec nevypadal jako vysoký hubený muž, který vypadá jako by právě vyšel z koncentráku. A Znečištění zase postrádalo tu pravou esenci příšerného vagabunda, který kolem sebe neustále dělá nepořádek. Pro mě nejsmutnějším rozhodnutím, které scénáristé udělali, pak bylo, že zcela vynechali Druhé jezdce Apokalypsy, kteří byli v knize velkým přínosem zábavných scén.

Speciální efekty pak měly různorodou kvalitu. Efekty planoucího meče nebo zářícího pentagramu vypadaly jako skutečné, naopak při rychloproměně Crowleyho hlavy v hadí jsem si vzpomněl na otřesného draka z české pohádky Za humny je drak. Spodobnění Crowleyho mi také potvrdilo, že co vypadá dobře v knize, ve filmové podobě už fungovat nemusí. Jeho hadí oči totiž v seriálu vypadají dost nepřirozeně a ničilo to jinak dobrý dojem ze ztvárněné postavy. Byl jsem tedy rád, že po většinu času měl Crowley na očích sluneční brýle a jeho CGI oči tak naštěstí tolik nenarušovaly zážitek ze sledování.

Seriál byl navíc obohacen o některé scény, které v knize nebyly. Polovinu jednoho dílu si tak užijeme anděla Azirafala a démona Crowleyho, které sledujeme v různých časových obdobích, ať už skutečných či mýtických. Pobavil zejména příběh z doby artušovské, který mi až podezřele připomenul Černého rytíře od Monty Pythonů, a úžasná scénka odehrávající se v kostele během shazování německých bomb na Londýn za druhé světové války.

Největší výtku mám k některým konkrétním rádoby humorným scénám. Zářným příkladem je scéna, kdy Azirafala v jeho knihkupectví navštíví jeho nadřízení, archandělé. Ti zde svým chováním, kdy se snaží v knihkupectví mezi ostatní zapadnout jako lidé, předvádí, jak nerozumí lidstvu. Scéna ale vůbec nefunguje a namísto toho, aby byla rychle ukončena, je scéna zbytečně prodlužována, takže vtip je nejen zabit, ale ještě rozčtvrcen a vláčen prachem za vozem, nejspíš aby jej pochopili i malé děti a příznivci Brexitu.

Stejně tak byla na hlavu postavena knižní poznámka o tom, jak se Crowley stará o své kytky. Z úsměvného vtipu tak vznikla hororová scénka, u které se tím zcela změnil emoční význam, a která se vymyká i celému konceptu seriálu, jako když do scény vesele si hrajících králíčků najednou přiletí orel a jednoho z nich rozsápe.

I přes tyto nepodařené scény je seriál vynikající filmovou adaptací knižní předlohy a fanoušek Dobrých znamení zaplesá radostí nad těmi povedenými věcmi, jako je například Řád štěbetajících sester, špičkování mezi seržantem Shadwellem a Madam Tracy, nebo naprosto úžasné upálení čarodějnice Agnes Magorésové.

Pokud nejste zarytí puritáni, kteří nesnesou filmové zpracování jen proto, že není přesnou kopií knižní předlohy, nenechte si tento seriál ujít.

Petr Čáp
07.04.2022