Filuta

(hlasů: 3, průměr: 4.3)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevDodgerFiluta
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyPaul KidbyPaul Kidby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání20122016
VydavatelDoubledayNakladatelství Talpress
Počet stran356
ISBN0385619278

Anotace

Filuta – dítě ulice a stok a odchovanec nalezince – je oblíbeným příslušníkem komunity chudých obyvatel středu Londýna. Většina z nich se živí činností, která se pohybuje na hranicích zákona. Podobně jako Oliver Twist má ale dar potkávat spíše lidi, kteří jej táhnou nahoru ke slunci než dolů do stoky, i když pravda je, že právě stoky mu dávají živobytí. V divoké bouři zachrání Filuta zraněnou mladou ženu, která vyskočila z jedoucího kočáru. Její strážci ji převáželi neznámo kam. Filuta, vyzbrojený vztekem a párem mosazných boxerů, jim rychle dokáže, že dva muži možná stačí na jednu dívku, ale rozhodně ne na rychlého, mladého a rozzuřeného Filutu. A od okamžiku, kdy Filuta spatří tvář té ubohé zlatovlasé dívky, se jeho život zásadně mění.

Recenze

8/10
Oliver Twist po pratchettovsku

Příběh je zasazen do viktoriánského Londýna, kdy hlavní postavou je mladík, který se živí jako stokař. Ten hned na začátku knihy zachrání dámu v nesnázích a následně se snaží zjistit, kdo a proč jí chtěl ublížit. Příběhem ho provází skutečné historické osobnosti, jako byl Charles Dickens, Henry Mayhew nebo Robert Peel. K těmto historickým osobnostem jsou pak přimíchány i některé známé fiktivní postavy, jakým je třeba ďábelský holič Sweeney Todd.

Příběh jako takový je čtivý a funguje dobře, jen si nešlo nevšimnout, že Terry Pratchett zde často opakuje různé slovní hříčky (zejména s mincemi) a co se týče humoru, který je zde v menší míře obsažen, vykrádá sám sebe. Pokud nejste zběhlí v Pratchettově díle, tak to ničemu nevadí. Pokud jste Pratchettovi fanoušci, tak záleží, zda to nostalgicky přijmete a budete se bavit nebo zda se nad tím budete pozastavovat.

Stejně jako román Národ, který se také odehrával ve fiktivní viktoriánské době, i zde Pratchett klade velký důraz na romanci mezi dívkou potřebující pomoc v cizím prostředí, a mladíkem, který se dokáže v prostředí, kde vyrůstá, postarat nejen o sebe. Protože, přestože oba pochází ze stejného města, pochází z odlišných světů bohatství a chudoby.

Filuta je kniha inspirovaná slavným románem Charlese Dickense Oliver Twist, kde pouliční chlapec, člen zločineckého gangu žida Fagrina, čelí nebezpečím londýnských ulic viktoriánského období.

Fanoušci si pak jistě všimnou jisté podobnosti hlavní postavy Filuty se zeměplošskou postavou Vlahoše von Rosreta. V obou případech se jedná o podvodníčky, kteří mají svůj vlastní druh cti.

Petr Čáp
22.07.2022